Ali Haydar Bozkurt’tan ‘fark yaratan’ tavsiyeler!

https://twitter.com/HuseyinAtas_

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi 6 Aralık Perşembe günü düzenlediği ‘Fark Yaratan Liderlik’ konferansında, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt’u konuk etti.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri kendisini dinlemek için konferans salonunun merdivenlerini dahi doldurdu. Ali Haydar Bozkurt sadece kariyerinde, sektöründe değil şehri Adana için de fark yaratan bir yönetici. “Nisan’da Adana” projesi ile Portakal Çiçeği Festival fikrini hayata geçiren Bozkurt Adanalıların gölünde özel bir yere sahip. Başarılı yönetici sadece karnaval fikri ile değil trafikte korna sesiyle mücadele, araç satış sayısına göre fidan dikimi ve ihtiyaç sahibi çocuklara yurt dışı gezilerine götürmek gibi hem doğaya hem insana dokunan sosyal sorumluluk projelerinin de mimarı.

Konuşmasında uluslararası bir marka haline gelen Portakal Çiçeği Festivalinin hazırlık aşamasından da bahseden Bozkurt ilkelerini şu şekilde açıkladı: “Festival fikrini hayata geçirmeden önce prensip edindiğimiz iki ilke vardı. Birincisi karnaval hiç kimsenin malı olmayacak, ikincisi siyaset olmayacak. Bu tür organizasyonlara siyaset girince iş sulanmaya başlıyor.” Bu iki ilke Adana’nın ilçelerinde düzenlenen, planlanan festivaller için pusula olarak değerlendirilmelidir.

Bozkurt’un üniversiteli gençlere tavsiyelerinden bazılarını buradan da paylaşalım;

  • Başarı, fark yaratmaktan geçer.
  • Dünyadaki tüm iyiliklerin ve güzelliklerin gerçekleştirilmesi için en temel unsurun doğru iletişim olduğuna inanırım.
  • Etkili iletişim becerisine sahip olmak ve yaratıcılık için birikime sahip olmak gerekir, bu birikimi kitap okuyarak elde edebilirsiniz.
  • Bir insan nefes aldığı sürece eğitim bitmez. Her zaman öğrenecek yeni bir şeyler vardır. Alınan eğitim kişisel gelişiminizi ileri taşır.
  • Önemli olan, bir pozisyona gelmek değildir. Önemli olan o pozisyona geldiğinizde donanımlı olmaktır.
  • Vizyoner olun. Değişime açık olun, değişimden korkmayın ve değişimi yönetin.

Ali Haydar Bozkurt kendi biyografisini de yazar umarım bir gün. Steve Jobs ya da iş dünyasında başarılı olan diğer yöneticilerin biyografileri ilham ve cesaret verici olsa da hiçbirisi bizlerle aynı sokakta yaşayıp, zirveye çıkan bir kişinin başarısı kadar etkileyici olamaz.

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerini iş hayatına hazırlamak için sürekli etkinlikler gerçekleştiren Adana BTÜ Kariyer Planlama ve Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur Çelik ve kıymetli ekibini de tebrik ederim.

“ADANA SANAT PAYDAŞLARI”NIN ADANA KÜLTÜR-SANAT REHBERİ

Adana’dan bulduklarımız sloganıyla yayın yapan www.adabul.com sitesi şehirdeki kültür-sanat etkinliklerini kaçırmak istemeyenler için harika bir haber kaynağı. Müzik, tiyatro, sinema, fotoğraf, edebiyat, mimari ve sanatın diğer tüm dallarıyla ilgili Adana’da olan tüm etkinlikler ve organizasyonlar öncede haber olarak paylaşılmakta. Adana’nın tek merkezden böyle bir haber kaynağına ihtiyacı vardı. Adana’da ne var merak ediyorsanız, takip etmelisiniz!

YORUM EKLE
YORUMLAR
israfil d.
israfil d. - 7 ay Önce

çok faydalı güzel bi yazı emeği geçen hüseyin Ataş bey e teşükkür ederim.

cyberturk.biz