Anavarza’da balon uçuşları ne zaman başlayacak?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) 27 Eylül 2018’de açıkladığı “SHGM’den turizme önemli katkı: Balon faaliyetlerinde yeni noktalar…” başlıklı duyurusunda Kapadokya’nın yanı sıra dokuz ilde daha balon uçuşları yapılabilmesi için gerekli çalışmaların tamamlandığı belirtilmişti.

SHGM’nin çalışmaları sonrası sıcak hava balonu taşımacılığının yapılabileceği açıklanan şehirler şunlardı: Burdur-Bucak, Denizli-Pamukkale, Bitlis-Ahlat, Ankara-Polatlı, Afyon-İhsaniye, Eskişehir-Seyitgazi, Samsun-Bafra, Aksaray-Ihlara ve Adana-Kozan. Yeni balon uçuş noktalarının belirlenmesi ulusal basında da konuşulmuştu.

UNESCO’nun Geçici Dünya Mirası listesinde bulunan Adana’nın tek kültür varlığı Anavarza Antik Kentinde balon uçuşlarının yapılacağı haberi her Adanalı gibi beni de heyecanlandırmıştı. Ancak aradan geçen iki ayda bu konuyla ilgili halen bir açıklama yapılmış değil.

Konuyla ve uçuşların başlangıç zamanı ile ilgili bilgi alabilmek için SHGM yetkililerine ulaşmaya çalıştım. Haberler pek iç açıcı değil maalesef! Ulaştığım yetkililer, açıklanan şehirlerde SHGM’nin balon uçuşu için teknik incelemeyi yapıp bu noktalarda balon uçuşu yapmak isteyen işletmelere ruhsat verileceğini duyurduklarını hatırlatarak Adana’dan şu ana kadar herhangi bir işletmenin uçuş ruhsatı için bir talepte bulunmadığını belirtti. Sadece Pamukkale’en ruhsat talebinde bulunulmuş ve uçuşlar başlamış.

Adana için yüksek bir turizm potansiyeli barındıran konuyla ilgili henüz hiçbir işletmenin hazırlığının olmaması üzücü. Konunun tanıtım ve turizm için önemi anlaşılamamış gözüküyor. Oysaki çok da uzağımızda olmayan Kapadokya’nın balon turizmindeki başarısı ortada. Türkiye’de ilk kez Kapadokya dışında başka şehirlerde de bu tür bir etkinlik yapılabilmesi için teknik hazırlık yapılmış ve bu listeye de girmişken bunun değerlendirilmemesi çok yazık. Anavarza’yı elbette bir Kapadokya ya da Pamukkale ile bir tutmuyorum ancak UNESCO Dünya Geçici Miras listesinde yer alan, Roma metropolisi, İnce Memed’in Anavarza’sı; uçsuz bucaksız Çukurova toprakları, portakal bahçeleri ve yanı başındaki Kozan Kalesi ile Yılan Kale gibi noktaları tepeden izlemek de az şey değil!

Hiçbir işletme bu anlamda bir yatırıma yaklaşmıyorsa Anavarza Kozan sınırları içerisinde yer aldığından öncelikle Kozan Belediyesi kar amaçlı bir turizm yatırımı olarak konuya yaklaşıp bu fırsatı değerlendirmelidir. Ancak öyle bir niyet olduğunu sanmıyorum. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi konuya stratejik olarak yaklaşarak balon turizmine sahip çıkmalıdır. İl Kültür Turizm Müdürü Sn. Sabri Tari ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Hüseyin Sözlü vizyoner ve şehrin tanıtımı noktasında sürekli yeni projeler üreten, her fırsatı değerlendiren yöneticiler. Umuyorum ve inanıyorum ki bu konuya da sahip çıkacaklardır. 

Kapadokya ve Pamukkale’den sonra balon uçuşlarına başlayan üçüncü şehir olma imkânı elde iken umarım değerlendirilir. Aksi takdirde Anavarza’da balon uçuşları hiç başlayamayacak.

Anavarza’da bahçesindeki mozaiklerin olduğu evi gidenler bilir. Mozaikler yeni müzeye taşınsa da onlarca yıldır Anavarza’nın ve mozaiklerin koruyucusu, gelen turistlerin gönüllü rehberi olan ‘’Hatun Teyze’’ olarak bilinen, Hatun Dilci teyzemiz en son NTV’de yayınlanan Benim Şehrim: Adana! Programına konuk olmuş, Ahmet Arpad’a anılarını anlatmıştı. Sağlık problemleri yaşayan Hatun Teyze’nin Kozan Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi verdiğini üzülerek öğrendim.  Allah’tan acil şifa diliyorum!

YORUM EKLE
cyberturk.biz