Anavarza’da balon uçuşları niçin başlamalı?

Anavarza’da balon uçuşları niçin başlamalı? Pamukkale nasıl başardı?

@HuseyinAtas_

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) yaptığı teknik çalışma sonucu Ürgüp-Göreme bölgesi dışında yurdun çeşitli bölgelerinden on yerde daha sıcak hava balon uçuşlarının yapılabileceği açıklanmıştı. Açıklanan yerlerden birisi de Kozan’da bulunan Anavarza bölgesiydi.  

Geçtiğimiz aylarda bu köşede Anavarza’da sıcak hava balon uçuşlarının niçin başlamadığını sorgulamıştık. Anavarza’da balon uçuşları için SHGM’ye hiçbir başvuru olmadığı bilgisini de okuyucularımızla paylaşmıştık.

Konuyla ilgili önemli bir geri dönüş aldım. SHGM’nin açıkladığı on yerden birisi olan Pamukkale’de balon uçuşlarına ilk başlayan Laodikeia Ballons şirketinin pilotlarından Nevzat Köse benimle iletişime geçerek Adana’da da balon uçuşları gerçekleştirmek için istekli olduklarını belirtip, konuyla ilgili bazı verileri paylaştı.
Köse, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile Anavarza’da balon uçuşları için bir ön sözleşme imzaladıklarını ancak aradan geçen sene boyunca herhangi bir geri dönüş almadıklarını belirtti. Bir bölgede balon uçuşlarının başlaması için gereken kurulum maliyeti konusunda şehirdeki belediye yahut mülki idare yetkililerinin desteği gerektiğini belirten Nevzat Bey, Pamukkale’de de uçuş öncesi maliyetler sebebiyle uzak durulan balon uçuşlarının Denizli Valiliğinin destekleriyle hayata geçtiğini belirterek Adana’da da herhangi bir destek sağlanırsa uçuşların kısa süre içerisinde başlayabileceğini belirtti. Valilik veya belediye ile ortaklaşa bir girişim olması halinde ilk bir yıl vatandaşların ücretsiz uçurulduğunu aktaran Köse, Denizlililerin ve yabancı turistlerin balon uçuşlarına büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Pamukkale’de uçuşlar başladıktan sonra yaklaşık dokuz şirket daha bölgede uçabilmek için ruhsat almış durumda. SHGM hava trafiği kapasitesinden dolayı şu an yeni ruhsatlara izin vermiyor. Balon uçuşu öncesi ve sonrası ile güvenlik tedbirlerinin üst düzeyde olması gereken bir faaliyet. Bu sebeple uçuşta yer alan iki yolcu başına yaklaşık bir teknik personel düşmekte. Denizli’de balon uçuşlarından sonra otel doluluk oranları katlanmış. Hâlihazırda ise yaklaşık 300 kişilik bir istihdam sağlamış durumda.

Büyükşehir Belediyesi yatırım tercihlerini bu dönemde il merkezi veya öncelikli diğer projelere kaydırmış olabilir ancak Anavarza’da balon uçuşları da bu kentin gerek istihdam gerekse de turizm potansiyeli ile üzerinde durulması gereken konularından birisi olmalıdır. Denizli örneğindeki gibi Valilik ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü de konuya sahip çıkabilir. Ki bahse konu kurum yöneticilerinin hepsi de il turizmini nasıl canlandırırız diye sürekli çabalayan kişiler. Konunun öneminin farkında olduklarına inanıyorum.

Konuyla ilgili bir geri dönüşte Kozan’dan aldım. Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk’e yakın kaynaklar yerel seçimler sonucu Öztürk’ün yeniden başkan seçilmesi halinde Anavarza’da balon uçuşları başlatmanın öncelikli projelerinden birisi olduğunu belirttiler.

Bir Adanalı olarak bu konunun siyaset üstü görülmesi gerektiğine, el birliğiyle bu uçuşların başlatılmasının kentimize katkısının büyük olacağına inanıyorum. 
Konunun takipçisi olmaya devam edeceğim.

YORUM EKLE
cyberturk.biz