banner678

Beslenmede geçiş

Diyetisyen Hediye TABAKTAŞ

Yeterli, sağlıklı, dengeli beslenme hayatın her döneminde ilke edinilmelidir.  Ramazanda uzun süreli açlık dönemlerinde gerek verilen listeler gerekse tavsiyelerimizle sağlıklı beslenmenin ramazan ayında da uygulanması için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat ramazan ayında dikkatli olup sonrasında; “bir ay boyunca aç kalmışım, şimdi dilediğimi yerim.” veya “kaybettiğim enerjiyi alayım, bayram sonrası toparlarım” gibi düşüncelerle yiyeceklere saldırmamak gerekir. Genellikle safra kesesi veya mide rahatsızlıklarının ortaya çıkışı yada rahatsızlıklarının artışı bu dönemlere denk gelebilir. Ramazan ayı boyunca yavaşlayan sindirim sistemine ve metabolizmaya aniden yüklenmek mide ve barsaklarda gaz sıkıntısına, diyareye (ishal), midede reflüye, safra kesesi hastalıklarının ortaya çıkışına, tansiyon yüksekliğine, şeker- insülin metabolizmalarının bozulmasına sebep olabilmektedir.
RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME
Ramazanda beslenme yazımızdan sonra “Bayramda beslenme nasıl olmalı?” Konusuna değinelim. Ramazandaki uzun süreli açlık nedeniyle, metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak, daha hızlı kilo alınmaktadır. O nedenle, Ramazan Bayramını toparlanma dönemi olarak değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Bayramda 2 -3 günde kilo alınmaz diye düşünenler, yemek çeşitlerinin, şeker ve şekerli besin tüketiminin, porsiyon miktarlarının artması nedeni ile, bu 2-3 gün sonunda, tartıda bir sürpriz ile karşılaşabilirsiniz. Genel olarak bayramlarda, yılın hiçbir döneminde olmadığı kadar çok miktarda çikolata ve tatlı tüketimi olmaktadır. Bizim ikramlarımızda  şeker ve çikolata vazgeçilmezimiz ve “teşekkür ederim, almayım” dersek, ısrar ediliyor ve reddetmek gerçekten çok zor oluyor. O nedenle, tatlıları takip eden öğünlerin hafif ama sağlıklı yemeklerden oluşması önem kazanıyor.   Bayramlar kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyonu olanlar için daha büyük risk taşıdığından, bu kişilerin beslenmelerine daha fazla önem göstermesi doğaldır. Çikolata ve tatlı tüketimi çocuklarda aşırı tüketim nedeniyle ishale, kusmaya neden olabileceği ve doygunluk hissi nedeniyle ana öğün tüketimini kısıtlayacağı için, mümkünse yemekten sonra çocuklara, meyve tatlıları, dondurma ve pudingler sunmak yardımcı olabilir Mevsimin bunaltıcı sıcaklarında bayram yaşıyorsak beslenmemizin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Tüketilecek olan ağır besinler sağlığımızı tehdit altına alabilir. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları ve küçük porsiyonları tercih etmenizi öneriyorum.
Ağır besinler yerine hafif besinleri tercih edebiliriz.Sebze tüketimini arttırabiliriz. Mevsim meyvelerinden ölçülü miktarlarda tüketebiliriz.Bil su tüketimini de unutmamalıyız.
BAYRAM İÇİN ÖNERİLER 
Ziyaretlere yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz.
Şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, bayram süresince mümkün olduğu kadar arzuladığınız miktarın yarısını yerseniz ve izleyen öğünde de sebze ağırlıklı beslenirseniz, daha az kalori almış olursunuz. İleride bu fazlalığı eritmek de daha kolay olacaktır.
Bayram ile birlikte yeniden tüketilmeye başlanılan alkol miktarında dikkatli olmak, karaciğer sağlığı için önemlidir.
Bayram sofrasında tüm yemek çeşitlerinden atıştırmak yerine, tabağa alıp onları bitirmeye çalışmak, ne miktar yendiğini görmeye yarar. Böyle yaparak, midenin yanında gözün doymasını da sağlamış olur. (Normalden küçük tabaklar da yardım eder).
Bayram nedeniyle, çay, kahve, soda, meşrubat gibi normal günden fazla tüketilen sıvıların yanında, su tüketimini dengelemeyi hatırlamak da faydalı olacaktır.
Hazır ambalajlı içecekler yerine sadece bol su tüketmek daha sağlıklı olacaktır.
İyi bayarmlar.
DİYETİSYEN HEDİYE TABAKTAŞ


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Diyetisyen Hediye Tabaktaş
Diyetisyen Hediye Tabaktaş - 3 ay Önce

Çok teşekkür ediyorum Behiye Hanım.Faydalı olabilmek beni mutlu eder.Sağlık dolu günler diliyorum.

Behiye Günay
Behiye Günay - 3 ay Önce

Hediye Hanım gerçekten çok başarılı ve faydalı bir makale olmuş. Tavsiyelerinizin yakın takipçisiyiz gerçekten tebrikler

Tuğba Önder
Tuğba Önder - 3 ay Önce

Ahmet Mete
Ahmet Mete - 3 ay Önce

Yazınızda verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim..İnsan bayramdan çıkınca gerçekten dikkat edemiyor.Sıvı artırmanın gerçkten işe yarıyacağını düşünüyorum

Diyetisyen Hediye Tabaktaş
Diyetisyen Hediye Tabaktaş - 2 ay Önce

Ahmet Bey sıvı alımının önemini her fırsatta vurgulamaya çalışıyorum. Su tüketimi vücut sağlığı için çok önemli.

cyberturk.biz