Öğretmenler ÇÜ UZAYMER’i Ziyaret Etti

Çukurova Üniversitesi(ÇÜ) bünyesinde bulunan Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (UZAYMER) ziyaretçileri vardı. Kapılarını Adana İli ve çevresindeki okullara açan UZAYMER yönetimi bu kapsamda Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve ailelerini konuk etti.

Öğretmenler ÇÜ UZAYMER’i Ziyaret Etti
banner560

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalan protokolle Adana ve çevresindeki tüm okulların UZAYMER’e düzenli ve programlı ziyaretleri sağlanıyor. Bu kapsamda öğrencilere ve öğretmenlere astronomi konusunda temel bilgiler veriliyor. Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Ayşegül İnce organizasyonunda, aynı okulda görev yapan öğretmenler aileleriyle birlikte UZAYMER'i ziyaret ederek gökyüzünü inceledi.
 
Teleskopla Ay, Mars ve Venüs Gözlemleri Yaptılar. 
Ziyarete gelen gökyüzü meraklılarına ÇÜ UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz çıplak gözle ve teleskopla gökyüzünde hangi gökcisimlerinin görülebileceğini anlattı. Görsel bir sunumla evrendeki adresimizi tanıtan Prof. Dr. Akyüz, güneş sistemi ve galaksimiz hakkında da bilgiler verdi. Herkesin merak ettiği kara delikler konusunda güncel bilgiler aktaran Prof. Dr. Akyüz katılımcılara teleskopla Ay, Mars ve Venüs gözlemleri yaptırdı. 

banner595
 
Prof. Dr. Akyüz; “Kapımız Sonuna Kadar Halka Açık.”
UZAYMER Müdürü Prof. Dr. Aysun Akyüz, astronomi konusunda uzmanlar tarafından katılım gösteren okullara temel ve bilimsel bilgileri aktardıklarını, hava koşullarının izin verdiği ölçüde ise teleskoplarla ve diğer ekipmanlarla öğrencilerin ve öğretmenlerin gözlemler yaptığını söyledi. 
Prof. Dr. Akyüz, UZAYMER’in bugüne kadar farklı etkinliklerde kapılarının halka açık olduğunu bundan sonra da okullardaki öğrencilere ve öğretmenlere talep ettikleri uygun zamanlarda kapılarının sonuna kadar açık olacağını belirtti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580