Adana Genç MÜSİAD KKTC'de

Adana Genç MÜSİAD 25 genç iş insanıyla, KKTC MÜSİAD Şubesinin davetlisi olarak yavru vatanda bir dizi temaslarda bulundu.

Adana Genç MÜSİAD KKTC'de

Ziyaretin ilk ayağında Genç MÜSİAD Adana Şubesini, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun makamında ağırladı. Görüş alışverişinin yapıldığı ziyarette Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın ticari ortaklıkları enerji ve su nakil konuları masaya yatırıldı.
Genç MÜSİAD Adana Şubesi heyeti, KKTC T.C. Büyükelçisi Derya Kanbay ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu'nu ziyaret etti.
Bu ziyaretlerin ardından KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu'nu ziyaret eden heyet, devam eden müzakereler ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.
Adana Genç MÜSİAD Başkanı  Av. Muhammet Veysel Gök heyetini tanıtarak, dernek ve dernek çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Gök, ziyaret vesileyle hem görüşmelerle ilgili bilgiler alacaklarını, hem de ticaret olanaklarını artırmak için çalışmalar yapacaklarını söyleyerek şunları kaydetti: “Kıbrıs, 1974’te gerçekleştirilen Barış Harekâtıyla bağımsızlık soluklarını tüm hücrelerinde hissetti. Kıbrıs sıradan bir toprak parçası değil Türk milletinin yüreğinin ve gönlünün bir parçasıdır.

Adadaki mevcut barış ortamını takdirle karşılıyoruz. Kıbrıs’ın küresel bir turizm ve ticaret merkezi olmasını ümit ediyoruz. Bunun için milli hassasiyetlerimizden hiçbir müzakerede taviz vermeden adadaki siyasi portrenin berraklaşmasını ümit ediyoruz. Belki de Avrupa’nın en ciddi turizm ve deniz ticareti potansiyeli üzerinde bulunduğumuz bu bereketli topraklarda yatıyor. Bunu ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs için katma değer haline dönüştürmek hem Kıbrıslı Türkler hem de Rumlar için kıymet arz etmektedir. Devlet büyüklerimizin Kuzey Kıbrıs konusunda kılı kırk yaran bir titizlikle çalıştığına şahidiz. Bu topraklarda Türkiye'nin varlığı ilelebet devam edecektir. İnşallah bu bütünlük, Kuzey Kıbrıs'a güzel günlerden en güzel günlere doğru yelken açtıracaktır."dedi.
KKTC MÜSİAD Başkanı Okyay Sadıkoğlu'da " 50 yıldır süregelen görüşmelerde bir neticeye varılamıyor. Kıbrıs Rum tarafı farklı farklı taleplerle geliyor ve müzakerelerin önünü tıkıyor." dedi. 

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da, kendisini ziyaret eden genç heyete başarılar diledi.
Kıbrıs müzakere süreci hakkında heyete bilgi veren Ertuğruloğlu, müzakerelerin devam ettiğini, ancak Kıbrıs Türk halkının Rum eski ortaklarıyla ortaklık kurmaktan başka seçeneği olmadığına inanmadıklarını ve bunun “tek seçenek” olduğunu düşünmediklerini vurguladı.
“Biz Rumlarla ortaklığa kapıyı kesin kapatan insanlar da değiliz ama sürdürülen müzakere sürecinde gerçek bir ortaklık kurma şansı olmadığını kesin olarak gördüğümüz için buna karşı duruyoruz” diyen Ertuğruloğlu, Rum tarafının “Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti” olarak tanındığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkının da tanınmadığı sürece sürdürülecek müzakere süreçlerinden Kıbrıs Türk halkını mutlu edecek, geleceğini garanti edecek ve Anavatanından koparmayacak bir anlaşma ile eşitlik temelinde masadan kalkmanın mümkün olmadığına inandığını kaydetti.
Mantıken de bunun böyle olduğunu çünkü Rum tarafının dünya tarafından tanınan bir devlet olduğunu, Rumların Kıbrıs adasını “Helen adası” olarak gördüğünü, Kıbrıs Türkünü eşit bir halk olarak görmediğini, tam aksine azınlık olarak gördüğünü ifade eden Ertuğruloğlu, Rum tarafının “tanınmış” olmanın tüm avantajlarını kendisinin kullandığını anlattı.

banner625
Durum böyleyken Rum tarafının neden Türk tarafı ile yeniden “gerçek bir ortaklık” kurup da, tek başına kullandığı avantajları kendine eşit görmediği Kıbrıs Türkü ile paylaşma isteğine girmek isteyeceğini sorgulayan Ertuğruloğlu, şöyle devam etti:

“Rum tarafının böyle bir politika izlemesi söz konusu değil. Ama buna rağmen müzakere masasına taktiksel amaçlarla geliyor, müzakere masasında bizimle neredeyse alay ediyor, zamanımızı çalıyor, gerçek politikalarını da müzakere masası dışında uyguluyor.

Gerçek politikaları; Kıbrıs Türkünü dünyadan izole etmek, ambargolar altında ezdirmek, Anavatanı ile olan bağlarını yıpratmak, koparmak ve Kıbrıs Türkünü yalnız bırakmak, yalnız yakalayıp kendi boyunduruğu altına alacağı günü beklemektir.”
Ertuğruloğlu, bu gerçeklere rağmen müzakere masasında Kıbrıs Türk halkını aldatıcı, çözüm olacakmış gibi yanıltıcı politikalar izlenmesini eleştirdiklerini, ancak yine de müzakerelere katkı koyduklarını, endişelerini aktardıklarını anlatarak, Cenevre’de de o şekilde hareket ettiklerini söyledi.
Müzakere sürecinin artık bir şekilde noktalanması ve önü açık müzakere şekline son verilmesi gerektiğine inanç belirten Ertuğruloğlu, müzakerelerde 49. yılda olduklarını ve 2018’de 50. yıla ulaşılacağını ifade ederek, “50. yılı beklemeye gerek yok, 1-2 hafta içerisinde Cenevre işi bir neticeye bağlanması gerekiyor. Ya anlaşma var ya da anlaşma olmadığı kesin neticesi ortaya çıkacak. Bu kaçınılmazdır, böyle olması gerekir” dedi.
Ertuğruloğlu, Rum tarafının “önü açık müzakere süreci bitmelidir” tezine karşı olduğunu, onların önü açık müzakere sürecinin devamından yana olduğunu kaydetti. Türk tarafının da müzakere sürecini bitiren taraf olmama konusunda bir hassasiyeti olduğunu, suçlanan taraf olmak istemediğini belirten Tahsin Ertuğruloğlu, müzakerelere bir şekilde nokta konması gerektiğini, bunun da Anavatan Türkiye ile istişare içinde yapılabileceğini ifade etti.
Bu coğrafyada önemli olanın Türk milletinin, Türkiye’nin çıkarlarının güçlenmesi olduğunu vurgulayan Ertuğruloğlu, Türkiye güçlendiği sürece Kıbrıs Türk halkının uluslar arası aktörler tarafından dikkate alınacağına işaret etti.

Türkiye yıpratıldığı takdirde Kıbrıs Türkü’nün dikkate alınmayacağını ifade eden Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bunun bilincinde olduklarını, bu yüzden Türkiye’nin çıkarlarını korumak ve ileriye götürmek için Kıbrıs’ta ulusal davayı sonuna kadar savunacaklarını vurguladı.
KKTC MÜSİAD Şubesi ve Adana Genç MÜSİAD Şubesi temasların ardından Rauf Denktaş’ın kabristanını ziyaret ederek dua okudu.
Temasların ardından Av. Muhammet Veysel Gök; Genç MÜSİAD Adana adına, Kuzey Kıbrıs MÜSİAD Başkanı Sayın Okyay Sadıkoğlu'na teşekkürlerini iletti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2017, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz