Adana sanayisinin geleceği bu raporda

Kenti için çalışan Adana sevdalılarının üye olduğu, Adana’nın gelişimi, tanıtımı ve geleceği için önemli çalışmalar yapan Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD), 2017’nin ilk ayında Adana için ilk kez yapılan bir çalışmayı kamuoyu ile paylaşacak.

Adana sanayisinin geleceği bu raporda
banner560

Daha önce Adana’nın geleceğine yön verecek “Adana ekonomisinin rekabetçiliğinin analizi, karar vericiler ve yatırımcılar için öneriler” konulu çalışmayı gerçekleştiren Çukurova GİAD, bu kez “İmalat Sanayinde Küresel Eğilimler ve Adana” konulu araştırma ile Adana sanayisini masaya yatırdı.
Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, büyük yankı yapan, Adana için çeşitli öneriler sunulan ilk raporun ardından bir kez daha harekete geçerek, bu kez Adana sanayisini araştırdıklarını söyledi. Sakarya, bu çerçevede İstanbul Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yülek’in katkılarıyla hazırlanan “İmalat Sanayinde Küresel Eğilimler ve Adana: Analiz ve Öneriler” konulu raporun tamamlandığını kaydetti. Bu raporun da Adana için bir ilk olduğunu vurgulayan Sakarya, sanayi raporunu 20 Ocak Cuma günü saat 16.00’da Adana Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı. Prof. Dr. Alkin ve Prof. Dr. Yülek’in de katılacağı toplantıyla açıklanacak raporun Adana sanayisi için önemli bilgiler içerdiğini belirten Sakarya,  şöyle dedi:
“Adana için hazırladığımız ilk raporumuzda Adana’nın işgücü, yatırım ve yaşam avantajlarını anlatıp, kentimize dikkatleri çekerek önemli bir çalışma yapmıştık. İkinci raporumuzu yatırımcılara çeşitli önerilerle birlikte açıklayacağız. Toplantımızda, 2016’nın değerlendirmesini yaparken, 2017 beklentilerini de paylaşacağız. Bu çalışmamızı da öncekilerde olduğu Adana kamuoyunun yanı sıra, ilgili bakanlarımıza, bürokratlarımıza da sunacağız. İlk raporla birlikte, Ceyhan-Yumurtalık Enerji Bölgesi için Jurong Adası’nın model alınması gerektiğini Türkiye’de ilk kez söyleyen, öneren ve ortaya koyan Çukurova GİAD olmuştur. İstanbul’a alternatif olarak Adana’yı örnek göstermiş, Çukurova metropolünden söz etmiştik. İkinci raporumuzda da, yine Adana sanayisi ile ilgili çok önemli bilgileri paylaşacağız. Ülkemizi de Adana’mızı da çok seviyoruz ve Türkiye’nin Adana ile kalkınacağını bir kez daha söylüyor, ekonomik kalkınma için çalışıyoruz.”
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner573

banner572