banner641

"Ahilik ve TSE" konferansı yapıldı

Ülke genelinde olduğu gibi Adana’da da düzenlenen 6.Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı Kutlamaları kapsamında “Ahilik ve TSE” konulu konferans verildi.

 
banner560

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ahi Evran Salonu’nda düzenlenen konferansa Birlik Başkan Vekilleri Nihat Sözütek ve Mustafa Göktaş ile Birlik Yönetim Kurulu Üyeleri İlhami Uygunsözlü, Mustafa Gökay Karakuş, Birlik Denetim Kurulu Üyesi ve Kaportacılar Esnaf Odası Başkanı Nuri Zengin ile Fotoğrafçılar Esnaf Odası Başkanı Bünyamin Yüce, İnşaatçılar Esnaf Odası Başkanı Cuma Bozurt,Gazozcular – Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Cemal Sakın, Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Mahmut Alptekin, Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Tuncya Eskindağ, Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Tunç, Lastikçiler Esnaf Odası Başkanı Muhsin Teze ile esnaf odası üyeleri ve genel sekreterleri katıldı.

 

Konferansta konuşan Türk Standartları Enstitüsü (TSE)  Çukurova Bölge Koordinatörü Mehmet Uğur Özdeniz, Ahilik ve TSE’nin yapısal olarak birbirine paralel olduğunu, ahilikteki kuralların, TSE’de de geçerli olduğunu anlatırken, kurumun verdiği Hizmette Yeterlilik Belgesi’nin, Ahilik’teki kaliteli ayakkabı üretmeyen ayakkabıcının, pabucunun dama atılmasına benzediğini ifade etti.

 

TSE’nin Tüketicinin Korunmasındaki Rolü’nü de anlatan Özdeniz, doğumdan, ölüme, insan yaşamına tesir eden her şeyin standardın konusu olabildiğine işaret ederken, “Esasen Türk Standardları Enstitüsünün kuruluş gayesi de, kuruluş kanununda belirtildiği gibi “ her türlü madde ve mamuller ile usul ve hizmet standardlarını hazırlayarak ,, insanlığın hizmetine sunmaktır. Standardlar; insan sağlığı ile can ve mal güvenliğini ön planda tutan, ürünlerin bir örnek, kaliteli, kullanım amacına elverişli ve bilhassa ekonomik olarak üretilmelerini ön gören, bilimsel, teknik ve deneysel çalışmaların kesinleşmiş sonuçlarını esas alan doğrulukları ispatlanmış dokümanlardır. Standardlar, Milletlerarası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) tarafından yapılan tarife göre, imalatta, anlayışta, ölçme ve deneyde bir örnekliktir. Standardlar, kalitenin temeli ve altyapısıdır”dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640