ATB Başkanı Bilgiç’ten "Mısır" Uyarısı

Nişasta sektöründe mısıra olan talebin düşük olmasının, üretimi yapılan mısıra olan talebinde önemli miktarda düşmesine neden olabileceği uyarısında bulunan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, ”Ana hammaddeleri dane mısır olan sektörlere dair belirlenen politikaların tekrar değerlendirilmesi zorunludur” dedi.

ATB Başkanı Bilgiç’ten "Mısır" Uyarısı

banner625
Mısır ekim zamanının yaklaştığını hatırlatan Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, “Çukurova bölgemiz, ülkemiz mısır üretiminin yaklaşık üçte birini üretmektedir. Mısır katma değeri yüksek bir ürün olup, bölgemizde sarı altın olarak anılmaktadır. Yem, beyaz et ve nişastacılık sektörlerinin Çukurova bölgesinde yetişen mısırın önemli kullanıcılarıdır. Hasat dönemlerinde ürün satışı için önemli bir talep oluşturarak, fiyatların uygun seviyelerde gerçekleşmesine katkı sağlayan ve yüksek miktarda alım yapan bu sektörler, bölgemizde tarımsal refahın gelişmesine ve mısır üretiminin artmasına katkı sağlamaktadır. Geçen yıl zaten yarı yarıya düşürülen üretim miktarları sebebiyle Nişasta sektörünün sezondaki talebinin her zamankinden daha düşük olması, bu sene hasat döneminde çiftçimizin arzu ettiği fiyatların oluşmamasının ana sebeplerinden biridir. Bu sektörlerin alacağı her yara bölgemizde üretimi yapılan mısıra olan talebin önemli miktarda düşmesine neden olacaktır.

Mısır üretiminin düşmesinden dolayı çiftçilerimizin doğrudan  ve bağlı olduğu yan sektörlerde ekonomik olarak olumsuz etkileneceklerdir. Bu sebeple ana hammaddeleri dane mısır olan bu sektörlere dair belirlenen politikaların tekrar değerlendirilmesi konusunu bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bedrettin Atillasoy
Bedrettin Atillasoy - 7 ay Önce

Nişasta bazlı şeker başta kanser, kalp damar ve diyabet olmak üzere bir çok hastalığın başlıca nedeni olarak araştırma ve bilim adamlarınca dile getiriliyor. Avrupa ülkelerinde yasaklanmış durumda. Devletimizin NBŞ kotasını düşürdüğüne memnun olmalıyız,sevinmeliyiz diye düşünüyorum. İnşAllah kullanımı da tamamen yasaklanır. Saygılarımla.

SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz