banner678

ATO Meclis üyeleri TOBB'a çıkarma yaptı

14-16 Aralık tarihleri arasında TOBB'da gerçekleştirilen ve Adana Ticaret Odası Meclis Üyelerinin katıldığı toplantıya dair açıklama yapan Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila MENEVŞE " Yaşadığımız teknoloji çağında, bilgilerin büyük bir hızla değiştiği günümüz dünyasında, Odamızın Meclis Üyelerine yönelik olarak düzenlenen bilgilendirme seminerlerini çok önemsiyoruz'' dedi.

ATO Meclis üyeleri TOBB'a çıkarma yaptı

Oda ve borsaların ne iş yaptığına dair sorularla sıklıkla karşılaştıklarını hatırlatan Menevşe, Meclis Üyelerinin bilgilerini tazelemek ve tamamlamak, TOBB’un faaliyetlerine ve çalışmalarına ilişkin bilgi paylaşımını artırmak ve kişisel gelişimimize katkıda bulunmak için TOBB tarafından 14-16 Aralık tarihlerinde düzenlenen bilgilendirme seminerleri ziyadesiyle fayda sağlamıştır. Meclis Üyelerimiz de bu çalışmadan çok memnun kalmıştır. Oda ve borsalarımızın neler yaptığını, neler yapabileceğini herkesten iyi bilmeli ve anlatmalıyız. O bakımdan bu bilgilendirme seminerlerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.”dedi. 
Menevşe devamla "Program dahilinde Meclis Üyelerimiz TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsünü de ziyaret ettik. 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 32. olan üniversitemizi kutluyorum. Ziyaret ettiğimiz laboratuarlardan ise çok etkilendik. Özellikle TOBB ETÜ Su Türbini Tasarım ve Test Merkezi (ETÜ Hidro) Türkiye'de alanında tek merkez. Daha önce sadece yurt dışından getirilerek hidro-elektrik santrallere takılabilen türbinler, TÜBİTAK destekli Milhes projesiyle ilk tez Türkiye’de üretildi ve  türbinlerin üretiminde en kritik aşama olan ‘model türbin’in tasarımı ve test edilmesi de, Türkiye’de ilk kez TOBB ETÜ’ de gerçekleştirildi. Dünyanın en büyük model türbin tasarım ve test merkezi ile gurur duyduk." dedi. 
Daha sonra TOBB ETÜ İnsansız Hava Araçları Laboratuarı ziyaret edildi. Bu laboratuarın katkılarıyla ülkemizin ilk yerli güneş enerjili insansız hava aracı TAN100 geliştirildi. TAN100 insansız hava aracı, kanadın üst tarafına konulan kare biçiminde yüksek verimli güneş panelleri sayesinde uçağın enerjisi ihtiyacını güneşten karşılamakta ve bu sayede uzun süre havada kalabilmekte. TAN100 insansız hava aracı bu konuda Türkiye’de bir ilk olup, TOBB Başkanı bu projeyi, TOBB ETÜ bünyesinde gerçekleştirilmiş olan en önemli başarıların arasında göstermiştir.
TOBB ETÜ İnsansız Hava Araçları Laboratuarı dâhilinde şu anda da pek çok insansız hava aracının geliştirme, test ve otomatik pilot çalışmaları devam etmektedir. Tamamen otonom olarak iniş, kalkış ve uçuş yapabilen hava araçlarının yanı sıra, motor durması, yüzey kaybı ve benzeri hasar durumlarında hava aracının kurtarılmasını sağlayacak acil durum sistemleri üzerinde de araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Bu bakımdan TOBB ETÜ İnsansız Hava Araçları Laboratuarı ülkemizde bu tür çalışmaların yapıldığı en büyük ve öncü üniversite laboratuarı konumundadır.

banner625
Adana Ticaret Odası Meclis Üyeleriyle bilgilendirme seminerinde bir araya gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, seminerinde yaptığı konuşmada, ''Kısa çalışma ödeneği, SGK prim borçları, tasfiye ve devir sözleşmeleri, kredilerin yeniden yapılandırılması, teknik iflas sorunu, lisanslı depoculuktaki destekler, vergi indirimleri, KOBİ kredileri ve Eximbank kredileri gibi alanlarda TOBB vasıtasıyla yapılan yenilikleri ve iyileştirmeleri paylaştı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu daha önce yapılan seminerlerden olumlu sonuçlar aldıklarına değinerek, seçimler neticesinde Oda Borsaların meclis üyelerinin yüzde 65’inin değiştiğini hatırlatarak, istek üzerine yeniden bu eğitimleri başlattıklarını anlattı.

Oda ve borsalardan gelen talepleri değerlendirdiklerini ve kendilerine ulaşan talepleri hükümete ulaştırarak çözüm aradıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, son dönem çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Bakanlarla ve birçok kişi ve kurumlarla bir araya geldiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Bankalar Birliği ile yaptıkları  istişare toplantılardan söz etti. Reel sektör ve finans sektörü olarak bizzat sahaya indiklerini ve sorunları talepleri birinci ağızdan dinlediklerini ifade eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisinin işleyişinde karşılaşılan sorunları Meclis Üyelerimizle istişare etti. Toplantının sonunda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Üyelerinizi temsil edin, Odalarınızda Meslek Komitelerini ve Meclisi çalıştırın. Yönetim Kuruluna destek olun ve Üyemize hizmet edin. Ben değil biz deyin'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz