banner641

Ayhan: “Adana’nın yüzde 75’i İmara kapalı”

AKED Başkanı Ayhan, İnşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu söyledi

Ayhan: “Adana’nın yüzde 75’i İmara kapalı”Adana Kentsel Dönüşüm Derneği (AKED) Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Bekir Kazım Ayhan, depreme dayanıksız, hasarlı konut veya işyerlerinin, sağlıklı yaşanabilir bir hale gelmesi için, bir dilekçenin yeterli olacağını söyledi. Başkan Ayhan, “Artık, afet riskli konutlarda yaşayan dar gelirli vatandaşlarımızın, TOKİ gibi kurumlarda sıra beklemesine gerek kalmadan, Devletin vereceği kredi ile konut sahibi olabilecekler” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Kanunu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan Ayhan, Adana’nın yüzde 75 nin imara kapalı olduğunu buraların imara açılması, afet riskli konutların da bir an önce depreme dayanıklı, sağlıklı ve yaşanabilir konutlara dönüşmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

“DEVLET DESTEKLİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Lisanslı kurumlardan alınan deprem risk raporunun Bakanlık tarafından onaylanmasından sonra konutlarını yeniden inşa edebileceklerini veya güçlendirme yapabileceklerini vurgulayan AKED Başkanı Ayhan, “Devlet, bu hususta hak sahiplerine kredi veya kira yardımı da yapmaktadır. Anlaşmalı bankalar ise, 2 yıl geri ödemesiz, 24 ay ile 120 ay arasında vade ile 0.39 - 0.50 faiz oranı ile 100- 500 bin TL arasında kredi, veya geri ödemesiz 18 ay boyunca kira yardımı  vermektedir’’şeklinde konuştu.

“ÇARPIK KENTLEŞMEDEN HERKES SORUMLU”

banner560
“Adana’nın yıllardır ihmal edildiğini, göç alıp, sağlıksız, plansız bir yapılaşma ile estetik ve tarihi doku hiç düşünülmeden büyük bir köy görüntüsü aldığını belirten Ayhan, “Bu çarpık kentleşmeden hepimiz sorumluyuz’’ dedi.

Adana’nın yaşanabilir, çağdaş bir kent olabilmesi için, kentsel dönüşüm alanında ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiklerini ve bu nedenle dernek bünyelerinde, meslek alanlarında kendilerini kanıtlamış mimar, mühendis, psikolog, sosyolog, tarihçi, şehir planlamacı, ekonomik danışman, emlak danışmanı,  müteahhit  ve akademisyenlerin bulunduğunu hatırlatan AKED Başkanı Ayhan, açıklamasında

 “DERNEK OLARAK DESTEKLİYORUZ”

 “Adana’nın % 75 nin imara kapalı. İmara kapalı alanların imara açılması, afet riskli konutların da bir an önce depreme dayanıklı, sağlıklı ve yaşanabilir konutlara dönüşmesi hususunda  yapılacak çalışmaları, bizler dernek olarak destekliyoruz” diye konuştu.

İnşaat sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu söyleyen Ayhan, artık Kentsel Dönüşüm Kanunu ile inşaat sektörünün  önü açılmıştır. Kanun gereği‘ ’Riskli yapı uygulamaların bulunduğu parsellerde plan teklifleri ile birlikte avam projeler hazırlanır ve planlama alanı ile yakın çevresinin meri planları, mevcut durumu gösteren bilgi  ve belgeler, ilgili kurum ve kuruluş görüşleri ile birlikte Bakanlığa iletilir. Bakanlıkça uygun görülen plan teklifleri aynen veya değiştirilerek onaylanır. Kısacası, afet riskli alanlarda planlama yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aittir. Bu da Adana  inşaat sektörüne olumlu olarak yansıyacaktır’’ diye sözlerini tamamladı.

 
Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640