Belgin Özçelik “4.0 Türkiye için hayati önem taşıyor”

Belgin Özçelik, “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things – IoT) ile belirli bir ekonomik değere sahip canlı-cansız her nesnenin, internete bağlanarak diğer objelerle iletişim ve etkileşim haline geçeceğini söyledi.

Belgin Özçelik “4.0 Türkiye için hayati önem taşıyor”
banner560
İftar öncesi üyeleri ile yaptığı toplantıda “Endüstri 4.0” (Nesnelerin İnterneti) devriminin hızla geliştiğini söyleyen Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Başkanı Belgin Özçelik, “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things – IoT) ile belirli bir ekonomik değere sahip canlı-cansız her nesnenin,  internete bağlanarak diğer objelerle iletişim ve etkileşim haline geçeceğini söyledi.

 4.0 TÜRKİYE İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

İŞKAD Yönetim kurulu ve üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda Nesnelerin İnterneti Endüstri 4.0’ın artı ve eksileri hakkında bilgi paylaşan Başkan Belgin Özçelik, “Geleceğin akıllı üretim ekonomisi dijital dönüşümlerden yola çıkarak daha iyiyi ve verimi hedeflemektedir. Üretim, pazarlama, yönetim ve dağıtım süreçlerinde kullanılacak sistemler bunların dünya ile bağlantıları bilgi alışverişini sağlayacak internet nesneleri, yazılımlar, bunları yazacak uygulayıcı uzmanlar, organizasyonda çalışacak ekipler önem taşıdığı gibi tartıştığımız Dördüncü Endüstri Devrimi  Türkiye için de hayati önem taşımaktadır”

 ETKİLEŞİM HIZLA ARTACAK

Tamamen bağlantılı ve akıllı bir dünyaya doğru ilerlerken, sadece mobil platformların değil, endüstriyel alanların da bu devrimden etkileneneceğini ifade eden Başkan Özçelik, “Bu etkileşim hızla artacak ve hayatımızı daha verimli, güvenli ve kolay bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayacaktır. Sanayi 4.0’da akıllı üretim sistemleri ile müşteri tercihlerine ve ihtiyaçlarına daha fazla ve hızlı cevap veren özelleşmiş, akıllı üretim, iyileştirilmiş üretim kalitesi, daha az hata ile üretim, daha az israf, yerelleşen imalat süreçleri, yenilik süreçlerinin hızlanması ve daha az kaynak kullanımı hedeflenmektedir”

 STK’LARA ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

Bazı sektör ve mesleki alanlarında işsizliğin artışını engellemek adına okul içinde ve dışında eğitim süreçlerinin  bu yeni teknolojinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmasının  gerekliliğinin altını da çizen Başkan Özçelik, “Bu sürecin çok iyi takip edilerek dijital değişim sürecinden etkilenecek tüm tarafların hazırlanması için özel ve kamu sektörünün işbirliğiyle etkin, iyi bir planlama yapılması gereklidir. Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things – IoT)’a hazır olmamız için de gerekli insan kaynağının yetiştirilmesi için eğitim kurumlarına, sanayicilere, sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir.” Diye konuştu.

İŞ KADINLARI İFTARDA BULUŞTU

Toplantının ardından iftar yemeğine geçildi. İftar’da İŞKAD üyelerinin yanı sıra, BPW Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Katlav ve Adana Kulübü Başkanı Sezi Dağdemir, KADER Yönetim Kurulu Başkanı Hanife Küçükyılmaz ve Elife Müftüoğlu, KAGİD Başkanı Birsen Uçar da İŞKAD’ın konuğu olarak yer aldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER