Borcu olan vatandaşlara yapılandırma fırsatı

Halk arasında “Torba Yasa” olarak bilinen İş Kanunu ve Bazı Alacakların Yapılandırılmasıyla İlgili Kanun torba yasa ile kabul edildi. Yasa kapsamında vatandaşlar borçlarını yeniden yapılandırma fırsatı bulurken Seyhan Belediyesi’ne borcu olan ve yasadan faydalanmak isteyen vatandaşların belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne bizzat başvurması gerekiyor.

Borcu olan vatandaşlara yapılandırma fırsatı
banner560

Seyhan Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;  “Kamuoyunda borçların yapılandırması olarak bilinen 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun 19 Ağustos 2016 Tarihli ve 29806 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yasanın belediyeleri ilgilendiren 1’nci maddesinin (G) bendine göre, vadesi 30.06.2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önce olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren ve 6736 sayılı Yasa ile Belediyeye borcu olan vatandaşlara borçlarını yeniden yapılandırma fırsatı sunuluyor. Belediyemize borcu bulunan mükelleflerin kanundan faydalanmak için doğrudan Seyhan Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekiyor. Vatandaşlara büyük kolaylık sağlayan kanunla birlikte yeniden yapılandırılan borçların faizlerinde büyük indirime gidiliyor. Farklı taksit ve vade seçeneklerinin bulunduğu yapılandırma planıyla vergi borcu bulunan vatandaşlar kendilerine en uygun taksit ve vade seçeneğinden faydalanabilecek. İki ayda bir ödemenin öngörüldüğü yeniden yapılandırmada 6 taksit (12 ay vade), 9 taksit (18 ay vade), 12 taksit (24 ay vade) ve 18 taksit (36 ay vade) seçenekleri bulunuyor. Belediyemize borcu bulunan vatandaşların ileride çeşitli sorunlarla karşılaşmamaları için yeniden yapılandırmadan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

BORÇLARIN KAPSAMI, BAŞVURU VE İLK TAKSİT ÖDEME SÜRESİ

Yapılan açıklamada ayrıca yasa ile hangi borçların kapsam dahilinde olduğu bilgisi de verildi. “Yeniden yapılandırma Emlak, İlan Reklam, İşyeri Ç.T.V. ve kanun kapsamına giren diğer alacakları kapsamaktadır. Borçların faizlerinde ciddi indirime gidilmektedir. Yeniden yapılandırmadan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın 31 Ekim 2016 tarihi mesai bitimine kadar Seyhan Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne şahsen müracaat etmeleri gerekiyor. İlk taksit ödeme süresi 30 Kasım 2016 tarihi mesai saati bitiminde sona ermektedir”

banner595
PEŞİN ÖDEYENE %50 İNDİRİM

Ödemelerde vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlanacağı bildirilirken peşin ödemelerde yüzde 50’lere varan indirimler sağlanacağı açıkladı. Açıklamada “İlk taksit ödeme süresi içinde borcun tamamının yatırılması halinde, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar üzerinden ayrıca yüzde 50 indirim yapılacaktır” denildi.

2 KEREDEN FAZLA AKSATANA İPTAL

Başvuruda bulunan borçlular, bir takvim yılında 2'den fazla kez vadesinde ödememeleri ya da eksik ödemeleri halinde, yapılandırılan borçlarına ilişkin kalan taksitlerini ödeme haklarını yitirmiş olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580