banner654

Doğan "Narenciye Enstitüsü Kurulmalı"

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, ilimizde narenciyenin geliştirilmesi, adaptasyon çalışmalarının yapılması, hastalık ve zararlılarla mücadelede başarı elde edilebilmesi için “Narenciye Enstitüsü”nün kurulmasının şart olduğunu söyledi.

Doğan "Narenciye Enstitüsü Kurulmalı"

Ülkemizde narenciye üretiminin yaklaşık 1 Milyon 200 bin dekarlık bir alanda yapılmakta olduğunu ifade eden Doğan, “4,5 milyon tonluk bir üretim yapmaktayız. Bu üretimin yaklaşık yarısı ihraç edilmekte ve 1 milyar dolarlık ihracat geliri sağlanmakta. Bu üretim alanlarının 400-450 bin dekarı ilimizde bulunmaktadır” dedi.

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ BU SEZON EPİDEMİ DERECESİNDE ZARAR YAPTI

Narenciye Enstitüsü’nün kurulmasının ilimiz tarımının gelişimi konusunda elzem olduğunu daha önce defaten vurguladıklarına dikat çeken Doğan, ilimizde narenciyenin geliştirilmesi, adaptasyon çalışmalarının yapılması, hastalık ve zararlılarla mücadelede başarı sağlanması için Narenciye Enstitüsü’nün kurulmasının şart olduğunu belirtti.

Bölgemizde yetiştirilen sert çekirdekli meyvelerde Akdeniz Meyve Sineği’nin bu sezon epidemi derecesinde zarar yaptığını kaydeden Doğan şöyle konuştu:

banner625
“Birçok bahçede biyoteknik (tuzak) ve kimyasal mücadele yapılmasına rağmen Akdeniz Meyve Sineği zararlısı ile mücadelede başarı seviyesi istenilen düzeye ulaşamamıştır.  Bununda sebebi ılıman geçen kış mevsimi zararlının popülasyonunu arttırmış ve erken zarar vermeye başlamıştır.

Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede uzun vadede mutlaka kısır erkek bireylerin doğaya salınımı için çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu yöntem bütün gelişmiş ülkelerde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.”

KISIR ERKEK BİREYLERİN SALINIMINA BAŞLANMALI

İlgili kurumlarla yapmış olduğumuz çalıştaylar sonrasında zararlının popülasyonunu azaltmak için bir dizi önlem aldıklarını belirten Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Popülasyonun kontrol altına alınabilmesi için bahçelerde dökülmüş olan meyvelerin mutlaka toplanması, Biyoteknik mücadele (Tuzakların Kullanılması) ve 16-20 Temmuz 2018 tarihi ile Temmuz ayı sonunda bütün turunçgil alanlarında toplu ilaçlama yapılması kararı aldık. Bu mücadelenin en önemli adımı olan kısır erkek bireylerin salınımı çalışmalarını Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın ilgili enstitülerle işbirliği yaparak başlatması olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz