Dolandırılmamak için bu uyarıları dikkate alın

Adana esnafını hedef alan dolandırıcı çetelerine karşı Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, önemli uyarılarda bulundu.

Dolandırılmamak için bu uyarıları dikkate alın

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, son günlerde artan dolandırıcılık olayları üzerine, esnaf ve sanatkarları dikkatli olmaya çağırdı.
 

banner625
Birlik Başkanı Nihat Sözütek, özellikle Oto Elektrikçiler Esnaf Odası Üyeleri'ne yönelik artan kredi kartı ve Mail Order yoluyla ya da tanıdık birinin selamıyla gelip, borç para isteme yoluyla yapılan dolandırıcılık olaylarına karşı, Oda Başkanı İbrahim Uraslı ve üyelerinden gelen talep üzerine açıklamada bulunarak, esnaf ve sanatkarları piyasada dolaşan sahtekarlara karşı uyanık olmaya ve karşılaştıkları olumsuzluk durumlarında da emniyet teşkilatına şikayette bulunmaya davet etti.

DOLANDIRICI ÇETELERİNE DİKKAT!

Piyasada yayın şekilde dolandırıcı çetesi bulunduğunu ve özellikle de küçük esnafları sürekli gözetleyip, ziyaret ederek, dolandırmaya ve  kandırmaya çalıştıklarına da dikkat çeken Sözütek, "Dolandırıcılık olaylarına karşı tüm esnaf ve sanatkarlarımızın daha dikkatli olması lazım.Benim esnaflarıma tavsiyem, çok iyi tanımadıkları kişilere asla güvenmesinler. Ünlü bir düşünür, 'Güvenmek iyidir, güvenmemek daha iyidir' diyor. Artık güven dönemi kalmadı. Paraysa parayı peşin alacaklar, borç isteniyorsa çok iyi tanımadıkları ya da hiçi tanımadıkları kişilere vermeyecekler. Özellikle kredi kartı ya da mail order yoluyla iyilik amaçlı yapılan işlemleri kesinlikle kabul etmesinler"dedi.
 
Sözütek,   bazı işyerlerinde, tamire gelen aracı bırakıp giden sahtekarların, daha sonra gelip 'Arabamda altınım, param, dövizim vardı' gibi iftira mahiyetinde suçlamalarda bulunabildiklerini,  buna karşı da esnafların, işyerlerine 'Aracınızda kıymetli eşyalarınızı bırakmayın' gibi uyarıcı yazılar asmalarının uygun olacağını ifade ederken, "Bunlar insanlar arasında güven ortamını bozmaya yönelik tavırlar, ama maalesef yozlaşan toplumda artık her vatandaş gibi esnaf ve sanatkarlarımız da daha tedbirli ve uyanık olmak zorundalar. . Çünkü, günümüzde ticarette güven kavramı yok denecek kadar azaldı"diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz