banner641

Dore Et açıldı

Saydam Caddesi’nde hizmete giren Dora Et’in açılış kurdelesini kesen Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, Türkiye’de kırmızı et sektöründeki problemlerden birinin yem fiyatlarının dünya fiyatlarına göre pahalı olduğunu söyledi.

Dore Et açıldı
 
banner560

ET, KALİTESİNE GÖRE DE AYRILMIŞ

Adana’da kırmızı ve beyaz et sektörünün geldiği yerin görülmesi gerektiğine dikkat çeken Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan,”Özellikle kırmızı et, hayvancılık, besicilik, et sektörü derken bütün Türkiye’de hep Erzurum Kars gibi iller akla gelir. Ama Türkiye’deki 5000-10000 baş ölçeğindeki 4-5 besi çiftliğinden 3 tanesi Adana’dadır. Adana kırmızı aynı zamanda beyaz et sektöründe Türkiye’de önde gelen yerlerdendir. Tabi bu bir zincirdir. Bugün açılışını yaptığımız yeri hepimiz gördük. Gerçekten tesisinden, yeminden, reyonuna gelene kadar entegre bir tesis. Gayet düzenli, hijyen şartlarına uygun, sunumu güzel, eminim ki et kalitesi de güzel. Çünkü et beyaz - kırmızı diye ayrılıyor. Ayrıca etin kendi içinde de kalitesine göre ayrıldığını gördük. Mesela 1-2 yaşındaki bir tosun ile 5-10 yaşındaki yan yana satılıyor. Bunun mutlaka ayrılması lazım” diye konuştu.

 

ET UCUZLATILACAK DİYE İTHAL SOPASI GÖSTERİLİYOR

Türkiye’de kırmızı et sektöründeki problemlere de değinen Çalışkan,”Maalesef yem fiyatlarımız dünya fiyatlarına göre oldukça pahalı. Maliyetlere göre pahalıya mal olunca da arz talep dengesinden belli bir fiyatın üstünde satılmak zorunda. Devletimiz ‘eti ucuzlatmak istiyorum’ diye ithal sopasını gösteriyor. Tamam, ithal sopasını gösteriyorsan bize dünya fiyatlarında yem vermeniz lazım. Yani dünyada mısır 180-190 dolar iken burada 300 dolarsa arpa 150-160 dolarken burada 300 dolarsa siz nasıl bizden dünyayla aynı fiyatta et satmamızı istersiniz. Bir denge kurulması lazım” şeklinde konuşan Çalışkan, Dora Et sahibi Mehmet Dora’ya yatırımlarından ve sağladığı istihdamdan dolayı teşekkür ederek, hayırlı uğurlu olsun dedi.

 

TÜKETİCİ BEĞENİSİ İLE YOLUMUZA DEVAM ETMEK İSTİYORUZ

1980 yılından bu güne Adana ve beraberinde bir çok il ve ilçeye kaliteli hizmet götürdüklerini söyleyen Adana Ticaret Odası Meclis Üyesi, Dora Et işletme sahibi Mehmet Dora,”Yıllar boyunca kasaplar çarşısında et sektöründe öncü olmak için çabaladık. Canlı hayvan besiciliği üretim çiftliğimiz var. Toptan yaptığımız bu işi perakende olarak da yürütmek istedik. Hizmetin en iyisini, en kalitelisini, en temizini, en sağlıklısını vererek tüketicilerimizin beğenisini alarak yolumuza devam etmek istiyoruz. Erkek dana ve kuzu eti satışı yapıyoruz. Ürünlerimizin tamamı ISO belgelidir. Marka tescilli sucuk imalatımız da var. Her geçen gün çeşitlerimizi arttırarak müşterilerimize hizmet etmek istiyoruz dedi.

Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Yumuşak, ATO Meclis Üyeleri, Sanayici ve İş Adamları, CHP İl Başkanı Orhan Sümer ve yönetimi ile çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta ilk alış verişi Başkan Muammer Çalışan yaptı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2013, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640