Ekonomi alarm veriyor... Avro ve Dolar durdurulamıyor

Türkiye, AK Parti ve MHP'nin anlaşarak Meclis'e getirdiği 'başkanlık anayasasını tartışırken döviz fiyatları durdurulamıyor.

Ekonomi alarm veriyor... Avro ve Dolar durdurulamıyor
banner560
Cumhuriyet
Meclis'teki anayasa görüşmelerine odaklanan politik gerginlikler, artan güvenlik riskleri, Fitch'in yaklaşan not kararı ve Merkez Bankası'nın faiz toplantısına bağlı endişelerle dövizde rekor tırmanış sürüyor.
Altında büyük yükseliş... İşte çeyrek altın fiyatı

AVRO 4 LİRAYI GEÇTİ
Avrupa para birimi avro, dünkü kapanış fiyatı olan 3,93 lirayı yaklaşık 7 kuruş birden aşarak, tarihinde ilk kez 4 liraya ulaştı. Avro 4,004 lirayı gördükten sonra saat 11.45 sıralarında 4,01 lira ile rekorunu yeniledi.

DOLAR FİYATLARINDA PEŞ PEŞE İKİ REKOR
Dünkü kapanışta 3,74 lira ile tarihi rekor düzeyini test eden dolar da 3,7275 lira ile güne rekora yakın başladıktan sonra tırmanışını sürdürdü ve 3,7767 lira ile ilk rekorunu; saat 11.45 sıralarında da 3,7807 lira ile günün ikinci rekorunu kırdı.

GÖZLER 27 OCAK'TAKİ AÇIKLAMAYA ÇEVRİLDİ
Piyasa analistleri, uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch'in Türkiye'nin notunu kırma olasılığına dikkat çekiyor. Türkiye'ye tek "yatırım yapılabilir" notu veren Fitch'in not kararını 27 Ocak'ta açıklaması bekleniyor.

MERKEZ BANKASI ÜÇ GÜN ÖNCE KARAR VERECEK
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu da (PPK), Fitch değerlendirmesinden üç gün önce, 24 Ocak günü toplanarak faiz kararı verecek. Piyasa işlemcileri, PPK'nın politik baskılar olabileceği kaygısıyla, "vermesi gereken faiz artırım" kararını veremeyebileceğine dikkat çekiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner572