Esnafa KOSGEB Kredi faiz desteği müjdesi

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, KOSGEB'in imalatçı kobilere vereceği “2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği” için başvuruların başladığını bildirdi. Başkan Sözütek, destekten yararlanacak esnaf ve sanatkarların, KOSGEB veri tabanına mutlaka kayıt yaptırmalarını, varsa kayıtlarını güncellemeleri gerektiğini duyurdu.

Esnafa KOSGEB Kredi faiz desteği müjdesi
banner560

İmalat sanayinde faaliyet gösteren, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve kobi Beyannamesi onaylı işletmelerin söz konusu kredi için 19 Eylül 2016'dan itibaren başvurmaya başladıklarına dikkat çeken Başkan Sözütek,  program kapsamında sıfır faizli olarak uygulanacak kredi üst limitinin 300 bin TL olacağını ve kredi faizinin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını ifade etti.

Kredinin, ilk 6 (altı) ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 (otuz altı) ayda ödeneceğini, KOSGEB’in kredi programı çerçevesinde protokol yaptığı 8 banka (Akbank, Denizbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı  Kredi Bankası) olduğunu belirten Sözütek,  ilgili bankaların kredi ana parasını, KOSGEB’in ise faiz kısmını karşılayacağını söyledi.

banner595
Sözütek, teminat sıkıntısı çeken işletmelerin sorunlarının giderilmesi için Kredi Garanti Fonu’nun da programda yer aldığını ifade ederek, "Teminat sıkıntısı çeken işletmelerin bu sorunlarının giderilmesini teminen Kredi Garanti Fonu A.Ş. (KGF) de programda yer alacak. KGF ile özellikle KOSGEB aracılığıyla bir çok işletme ilk defa tanışacak. Bankaların teminat olarak kabul etmediği bir çok kalemi hatta alınacak makine-ekipmanı bile KGF kabul edecek” dedi.BAŞVURULAR BAŞLADI

2016 yılı makine teçhizat kredi faiz desteği için internet üzerinden 'http://kredi.kosgeb.gov.tr' adresi kullanılarak başvuru yapılması gerektiğini vurgulayan Sözütek, “KOSGEB tarafından sağlanan kredi faiz desteğinden esnaf ve sanatkârlarımızın daha fazla yararlanabilmeleri açısından, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmayanların süratle işlemlerini tamamlayarak kayıtlarını yaptırmalıdır. KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olanların da KOBİ Beyanname bilgilerini güncellemeleri, KOSGEB desteklerine erişim konusunda iş ve işlemlerinin verimliliği ve etkinliğini artıracaktır. Birliğimiz,  Bilgi İşlem Merkezi bünyesinde KOSGEB Veri Tabanına kayıt ve KOBİ Beyannamesi Güncelleme işlemleri yapılabilmektedir. Detaylı bilgi için esnaf - sanatkarlarımız 0322 365 1010 - 13 numaralı telefonlardan Birliğimizi arayabilirler ya da genel sekreterliğimiz ile irtibata geçebilirler. Esnaf ve sanatkarlarımızın bu destekten azami derecede yararlanması için, Adana ESOB olarak başvuruda bulunanlara her türlü desteği sağlamaya hazırız" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580