Et ithalatı haberleri, beyaz et sektörünü vurdu!

Kırmızı et fiyatlarının yükselmesine rağmen beyaz ete yeterince talep olmaması nedeniyle beyaz et sektörü sıkıntılı günler yaşıyor. İthalat nedeniyle kırmızı et fiyatlarında düşüş olacağı beklentisinin yanı sıra Eylül, Ekim aylarında okul ve kış hazırlıkları nedeniyle tüketicilerin harcama tercihlerindeki değişikliğin, beyaz et tüketimindeki düşüşte etkili olduğu bildirildi.

Et ithalatı haberleri, beyaz et sektörünü vurdu!

Sıcak yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle beyaz et üreticilerinin Ramazan ayından umduğunu bulamadığını ifade eden Yeni Mizan Tavukçuluk Genel Müdürü Mehmet Emin Aç, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişe rağmen beyaz ete yeterince talep olmadığını söyledi. Üreticilerin ‘zarar etme noktasına’ kadar fiyatları aşağı çektiğini bildiren Aç, “Kırmızı etin kasaplarda 25-27 liraya, marketlerde ise 30-35 liraya satılmasına rağmen, 4.5 liraya kadar düşen tavuk etine yeterince talep olmamasına bir anlam veremedik. Son dönemde beyaz et fiyatları yüzde 15 gerilerken talepte yüzde 25’e yakın bir daralma oluştu. Sektörde adı konmamış bir durgunluk var” dedi. Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle tüketimin daha da aşağılara düşmesini beklediklerini bildiren Aç, beyaz etin çabuk tüketilmesi gereken bir ürün olması nedeniyle satıcıların, ellerindeki stokları tüketmek amacıyla maliyet fiyatına satış yaptıklarının fakat yine de yeterli talebe ulaşamadıklarının altını çizdi.

banner625

ÇALIŞKAN: YÜZDE 15-20 TALEP DÜŞÜŞÜ VAR
Sektörün kış dönemini geçen yıllara oranla iyi geçirdiğini, ancak son günlerde ithalat haberleri nedeniyle kırmızı et fiyatlarında yaşanması beklenen düşüşün tavuk eti piyasasını olumsuz etkilediğini belirten Beyza Piliç Genel Müdürü Recep Çalışkan da Ramazan ayının sıcaklara denk gelmesi ve yaz tatili nedeniyle sektörün olumsuz etkilendiğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz kış, fiyatlardaki yükseliş nedeniyle kötü bir dönem geçiren kırmızı et sektöründeki durgunluktan beyaz et sektörü iyi yönde etkilendi. Dar gelirli vatandaşlarımız kırmızı et alamadığı için tavuk etine yöneldi. Sıcaklar nedeniyle geçtiğimiz yaz aylarında büyük oranda tavuk ölümleri yaşandı. Talep olmasına rağmen zaman zaman ihtiyaca cevap vermekte güçlük çektik. Ancak son günlerde kırmızı et sektöründeki ithalat haberleri, tavuk eti tüketiminde daralmaya neden oldu. Bu durgunluğu atlatmak için fiyatlarda indirime gittik. Her yıl okulların açıldığı eylül ayında tavuk eti satışlarında bir miktar düşüş meydana gelir. Şu anda sektörde yüzde 15-20 oranında bir talep düşüşü var” diye konuştu.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz