Gürsesli: İnşaat sektörü zorda

Adana Müteahhitler Birliği Genel Başkanı Sedat Teoman Gürsesli, ülke ekonomisinin can damarının inşaat sektörü olduğunu belirterek, “Ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan inşaat, kendisine bağlı sanayi ve taahhüt birimlerini ayakta tutmaktadır. İnşaat sanayisinin sıkıntıları diğer tüm sektörleri de zor şartlara sokmaktadır. Bu nedenle inşaat sanayisine göz bebeğimiz gibi bakmak durumundayız” dedi.

Gürsesli: İnşaat sektörü zorda

Sektörün içinde bulunduğu zor şartlarla ilgili olarak Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Gürsesli, şunları kaydetti: 

banner625
“Son günlerde demir sanayisindeki fiyat hareketliliği inşaatın ve inşaatçının en önemli elemanı olması nedeniyle inşaatçıları zor duruma sokmaktadır. Ülkemiz demir üretim kapasitesi 26 milyon ton/yıl’dır Bu üretimin yüzde 50’si iç piyasada yüzde 50’si ise, ihracat yolu ile tüketilmektedir. Son dönemlerde ihracatın hızla artması (13 milyon tanonun yüzde 50’si ilk 4 ayda ihraç edilmişti) bu nedenle iç piyasada arz azalmış, talepler piyasa koşullarında karşılanmamaktadır. Bu durum üreticilerin hurda ve işletme maliyeti yaklaşık bin 830 TL iken piyasa şartlarında 2 bin 170 TL fiyatlarla firmalara satılmaktadır. Kara borsa oluşmaktadır. Bu şartlar gerek kamu gerekse özel inşaatlarda bu maliyetleri yansıtamayacağından sektörümüz önemli ölçüde mağdur olmaktadır. İşlerin zamanında gerçekleşmemesi ve maliyet artışları kamu ve özel sektörün ortak mağduriyetidir. Acilen demir üreticileriyle bir araya gelinmesi ve konuya çözüm bulunması sektör ve ülkemiz ekonomisi için çok önemlidir.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz