İnternet kafeciler bilgilendirildi

Adana TV ve Elektronik Cihazlar, Bilgisayar İletişim Araçları Tamircileri ve Malzemecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından internet kafecilere yönelik olarak eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İnternet kafeciler bilgilendirildi

Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkan Vekilleri Nihat Sözütek ve Mustafa Göktaş’ın da katıldığı toplantıda, internet kafecilerin yaşadıkları sorunlar ve programlar hakkında bilgi verildi.

ESOB Ahi Evran Toplantı Salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Adana TV ve Elektronik Cihazlar, Bilgisayar İletişim Araçları Tamircileri ve Malzemecileri Başkanı Salih Diptaş, internet kafelerin sorunlarıyla yakından ilgilenmeye çalıştıklarını söyledi.

Diptaş, İnternet Kafe sahiplerinin internetten 50 kuruş 100 kuruş toplamakla para kazanamadığını bu ücretlerin yükseltilmesi gerektiği belirterek "Ancak burada hepinizin aynı şekilde hareket etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde rekabete girişerek birbirinizi yok edersiniz. Zararı yine size olur, bu açıdan baktığımızda belirleyeceğimiz bir gün herkesin katılacağı bir toplantıda bu kararı alabiliriz" dedi.

 Diptaş, kendilerini ilgilendirmekle birlikte bu hayati toplantıya gelenlerin çok azınlıkta kaldığını belirterek,  "Birlikten kuvvet doğar, bunu maalesef burada göremedim. Sorun sizin sorununuz olduğu halde bir çok arkadaşımız kendi meselesini çözmek için bile  buraya gelmemiştir. Üzücü bir durum" diye konuştu.

Özellikle üyelerin yazılım ve bazı programlar nedeniyle cezaya maruz kaldığını bu nedenle de üyeleri bilgilendirmek için ilgili bir firma ile anlaşma yapıldığını da dile getiren Diptaş, şöyle dedi:

banner625
 “İnternet kafelerimizin kullandığı program nedeniyle ücret ve lisans konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Büyük cezalar yemektedirler. Bunun önüne geçebilmek için, yeni bir firma ile ücretsiz program kullanımı konusunda gerekli görüşmeleri yaptık ve bugün burada hem programın tanıtımı yapılıyor hem de internet kafeci esnaflarımızın sorunlarını dinliyoruz. Kesinlikle esnaflarımızın ceza almalarını istemiyoruz ve bu konuda da çalışmalarımız devam edecek. Adana'ya gelerek esnaflarımızı bilgilendiren firma yetkililerine teşekkür ediyoruz”

 İnternet kafecilere ücretsiz program hazırlayan ve bu alanda çalışmalarını hızlandıran Pcwise - NTTgame Firma Yetkilisi İsmail Düzü ise kendisinin de bir internet kafeci olduğunu, sıkıntılar yaşanması nedeniyle tüm yurdu dolaşarak meslektaşlarını bilgilendirmek ve sıkıntıların giderilmesi amacıyla toplantılar yaptıklarını söyledi.

İnternet kafelerin kullandığı Deepfreez programı nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Düzü, yeni Pc – Wise programının ücretsiz olduğunu ve herkesin de ömür boyu bu programı ücretsiz olarak kullanabileceğini belirtti.

İnternet kafelerde kullanılan yazılım programında birçok ilde ücretsiz program kullanıldığı gerekçesiyle baskınlar yapıldığını ve cezalar yazıldığını kaydeden Düzü, “Adana'daki İnternet kafeci esnaflarımızın mağdur olmaması için TV ve Elektronik Cihazlar, Bilgisayar İletişim Araçları Tamircileri ve Malzemecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile işbirliği yaparak ilerde yaşanılacak mağduriyeti önlemek istiyoruz. Bu nedenle kafelerimizde kullanılacak olan yeni programı ücretsiz olarak vereceğiz ve mağduriyetleri önleyeceğiz. İnternet kafeci esnafların sorunlarıyla yakından ilgilenen ESOB Başkanı Kazım Barışık'a da teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Yapılan konuşmaların ardından internet kafeci esnafların soruları yanıtlandı ve toplantıya katılan esnaflara sertifikaları verildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz