İş dünyasında 2. el memnuniyeti

Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Odası Otomotiv Sektörü Temsilcisi-Uğur Yaldız Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Yaldız, Motorlu Kara Taşıtları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" kapsamında hazırlanan "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı"nın, kayıt dışı ekonomik faaliyetlerin önlenmesi ve vatandaşın olası mağduriyetinin engellenmesi açısından son derece önemli olduğunu açıkladı.

İş dünyasında 2. el memnuniyeti
banner560

Yeni düzenlemeyle kayıt dışılığın önleneceğini belirten Filiz Yaldız, “İkinci el araç satışının, bu işin erbabı esnaf ve tacirler tarafından yapılmasına yönelik kanun değişikliğini yerinde buluyorum. Asıl işi araç satışı olmayan ve bu tür ticaretle ilgili kanuni kaydı bulunmayan vatandaşlarımız yılda en fazla 3 adet ikinci el aracın satışını gerçekleştirebilecek. Hükümetimiz, ikinci el araç alım-satımı piyasasındaki kayıt dışılığı ortadan kaldırmak ve düzenleme getirmek amacıyla çıkarılan yeni torba yasayla, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı yetkilendirdi. Söz konusu taslakla ikinci el otomobil alım- satımının nasıl yapılacağı belirleniyor” dedi.

VERGİ KAYBI ÖNLENECEK

İkinci el araç alım-satımlarındaki vergi kaybına dikkat çeken Filiz Yaldız, şunları söyledi:  “2015'te noterlerde 5 milyon civarında ikinci el araç alım-satımı gerçekleştirildi. Bu alım-satımlarla ilgili yaklaşık 2 milyon fatura kesilebildi. Yaklaşık 3 milyon araçla ilgili vergi ortada yok. İşte Hükümetimiz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı yetkilendirerek, bu kayıt dışılığı önlemek için harekete geçti. Böylelikle 2. el araç alım-satımı dünyasına bu yönetmelikle intizam gelecek. Vergi kaybına yol açacak şekilde bu işi yapanların önüne geçilecek. Yetki belgesi düzenlenecek ve oda kaydı, işyeri açma ruhsatı, vergi levhası sahiplerine verilecek. Yetki belgesi almaya uygun görülen işletmeler, noterler aracılığıyla, 2. el alım-satım işlemini kanuni olarak gerçekleştirebilecek”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER