İş kazaları, “kader” olmaktan çıkıyor...

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, iş kazalarının önlenmesi için 2015 yılı Mayıs ayında 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklikle, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almalarının zorunlu hale geldiğini belirterek, “İş kazalarını önlemek için ilgili tüm kuruluşların üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmesi gerekiyor. Adana Ticaret Odası olarak başta inşaat olmak üzere tehlikeli sektörlerde faaliyet gösteren tüm üyelerimizi, eğitim ve sertifika hizmetinden yararlanmaya davet ediyoruz” dedi.

İş kazaları, “kader” olmaktan çıkıyor...
banner560

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde, iş kazalarının önlenmesine yönelik sınav ve belgelendirme yaparak bu ihtiyaca cevap vermek üzere kurulan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. (MEYBEM) tarafından yetkilendirilen ATO çalışmalarına hız verdi. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Göregen-Seba İnşaat Şirketi’nin başvurusuyla MEYBEM tarafından ahşap kalıpçı, betonarme demircisi ve duvarcı mesleği sınavlarını başarıyla tamamlayan 12 meslek mensubuna yönelik süreç tamamlandı. Atatürk Caddesi’ndeki inşaat alanında düzenlenen törende, başarılı olan inşaat ustalarına yeterlilik belgeleri verildi.
Düzenlenen törende konuşan ATO Başkanı Atila Menevşe, Oda olarak iş kazalarının önlenmesine yönelik çalışmalarının ilk meyvesini almanın mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, “Kanun kapsamına giren tüm üyelerimiz için devlet teşviki mevcuttur. Belgelendirme sürecinde yapılacak tüm harcamalar yüzde 100 oranında devlet tarafından karşılanmaktadır. 2017 sonuna kadar sürecek olan bu teşvikten yararlanmak, cezai yaptırımlarla karşılaşmamak ve belgeli ustalar eliyle daha verimli ve güvenli üretim yapmak için tüm üyelerimizi belgelendirme sistemine davet ediyorum. Bilgi ve başvuru için Odamız ücretsiz olarak üyelerimizin hizmetine hazırdır. Amacımız, çalışanların mesleki yeterliliklerini en üst seviyeye çıkararak iş kazalarını önlemektir. Tüm üyelerimizin bu çalışmadan yararlanmasını diliyoruz” diye konuştu.

İnşaat alanında gerçekleştirilen törende, sınavda başarılı olan ustalara, ATO Başkanı Atila Menevşe, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri M. Emin Yumuşak ve Mehmet Özel ile Göregen-Seba firması yetkilileri tarafından sertifikaları verildi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580