Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss ATO'da

Macaristan ile Adana arasındaki ticaret hacminin mevcut potansiyeli yansıtacak noktaya taşınması gerektiğini belirten Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, karşılıklı yatırım ve işbirliği çalışmalarına ağırlık vermek istediklerini söyledi.

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss ATO'da
banner560

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Adana Fahri Konsolosu Demet Sabancı Çetindoğan ve beraberindeki heyetle Adana Ticaret Odası’nı ziyaret etti. ATO Başkanı Atila Menevşe, Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, Yönetim Kurulu üyeleri Zübeyt Şendur, Şahin Güneşer, Mehmet Şah Aba, M. Emin Yumuşak ve Emine Nargile’nin de hazır bulunduğu ziyaret sırasında, Adana ile Macaristan arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiği görüşünde birleşildi.

Ziyaret sırasında, Çukurova’nın bereketli toprakları ve gelişmiş sanayisiyle Macaristan’ın birçok alandaki gereksinimlerini karşılayabilecek potansiyele sahip olduğunu ve halen 25-30 milyon dolar seviyesindeki ticaret hacminin mutlaka yükseltilmesi gerektiğine işaret eden ATO Başkanı Menevşe, “Adana olarak karşılıklı yatırım ve işbirliği için hazır ve istekliyiz. Demet Sabancı Çetindoğan’ın Adana Fahri Konsolosluğu görevine gelmesini, kentimiz adına önemli bir şans olarak niteliyoruz. Önümüzdeki  süreçte, Macaristan ve Adanalı firmaları sık sık bir araya getirerek karşılıklı ticaret hacmini en üst seviyeye taşımalıyız” diye konuştu.

Büyükelçi Gabor Kiss de, Türkiye ve Macaristan’ın çok uzun yıllara dayanan bir dostluğu bulunduğunu ve bunun geliştirilmesi için çalıştıklarını belirterek, “Büyükelçi olarak görevim iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi. İki ülke arasında çok eski zamana dayanan dostluk ilişkileri çerçevesinde Türkiye’nin her tarafını gezerken çok iyi dostlarla görüşüyorum ve beni çok güzel karşılıyorlar. İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler çok iyi. İki ülke arasında hiçbir sorun yok. Biz bundan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Görevimiz iyi olan ve eskiye dayanan ilişkilerimizi ticarete de yansıtmamız” dedi.

Macaristan’da dış ticaretin daha etkin şekilde yapılabilmesi için çeşitli değişiklikler yapıldığına dikkat çeken Büyükelçi Kiss, “Dış ticaret, Dışişleri Bakanlığımızın bünyesine alındı. Diplomasiyle dış ticaret birlikte yürütülecek. Ayrıca, Macar Yatırım Ajansı olarak, Türkiye ile ticaretin geliştirilmesine dönük 147 milyon dolarlık kaynak oluşturuldu. Bu kaynaktan mutlaka yararlanmanızı bekliyoruz. Macar Eximbank’ı da dış ticaretin artırılmasına yönelik yüzde 2 faizli kredi imkanı sunuyor. Bu değişikliklerin sizlerle birlikte yürüteceğimiz çalışmalarla en kısa sürede ticarete yansımasını sağlamalıyız. Bağımızın daha da güçlendirilmesi için, Adana ile Macar Odalar Birliği’nin belirleyeceği bir kentimizle -Kardeş Oda- uygulamasına geçmemiz gerektiğini düşünüyorum” görüşlerini dile getirdi.

Macaristan’ın Adana Fahri Konsolosu Demet Sabancı Çetindoğan da, Sabancı Ailesi’nin Adana ile olan güçlü bağlarına değinerek, “Üstlendiğim misyonu, Adana ile Macaristan’ın daha da yakınlaşması ve karşılıklı ticaretin artırılması yönündeki çalışmalara yansıtmaya gayret edeceğim” diye konuştu.

Görüşmenin son bölümünde Büyükelçi Kiss ile Menevşe birbirlerine karşılıklı hediye takdiminde bulundular. Macaristan’ın Adana Fahri Konsolosu Demet Sabancı Çetindoğan ise günün anısına verilen hediyesini bir dönem Adana Ticaret Odası Başkanlığı görevini yürüten amcası Sakıp Sabancı’nın fotoğrafı önünde aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER