banner641

Murat Ezeroğlu “Pamuk Çukurova’ya geri dönsün”

Karataş’ın tek sanayi tesisine sahip olan Ezeroğlu Group, pamuğa dikkat çekmek ve pamuk üretimini teşvik etmek amacıyla Osmanlı konseptinde pamuk sezonu açılış etkinliği düzenledi

Murat Ezeroğlu “Pamuk Çukurova’ya geri dönsün”
Adana’nın Karataş ilçesine altmış yıl aradan sonra ilk sanayi tesisini kuran Ezeroğlu Group pamuk sezonunun açılışı için mehteranlı etkinlik düzenledi. Bölgede pamuk üretimini özendirmek için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Ezeroğlu Group Kurucusu Murat Ezeroğlu, etkinliği geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi.  


banner560
Ezeroğlu Group’un Karataş’ta kurulu olan çırçır-prese fabrikasında düzenlenen etkinliğe Karataş Kaymakamı Mustafa Kılıç, Karataş Belediye Başkanı Fatih Balıkçı, daire müdürleri ve üreticiler katılırken, Osmanlı konseptindeki etkinlik Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı’nın konseriyle başladı. İzleyicilerin ilgiyle izlediği konserde mehter takımı izleyicilerden büyük alkış aldı. Etkinlikte konuklara kebap ve Osmanlı şerbeti ikram edildi.


“HER YIL DÜZENLEMEK İSTİYORUZ”

Ezeroğlu Group kurucusu Murat Ezeroğlu yaptığı açıklamada, etkinliği bölgede pamuk ekimini teşvik etmek için düzenlediklerini belirtti. Pamuk üretiminin Çukurova’da artması gerektiğini belirten Ezeroğlu, etkinliği her yıl düzenlemek istediklerini kaydetti.

“BEYAZ ALTIN ARTIK ÇUKUROVA’YLA ANILMIYOR”

Bölgede pamuk ekim alanlarının çok daraldığına dikkati çeken Ezeroğlu, Çukurova’nın artık beyaz altın olarak adlandırılan pamuğu ifade eden bir bölge konumunda olmadığını söyledi. Pamuk ekim alanlarının daha çok Güneydoğuya kaydığını aktaran Ezeroğlu, Çukurova’da daha çok pamuk üretilmesi gerektiğini ve Çukurova’nın eskiden olduğu gibi beyaz altınla anılmasını istediklerini söyledi.

“PAMUK ÇUKUROVA’YA GERİ DÖNSÜN”

Ezeroğlu, “Pamuk stratejik, endüstriyel bir ürün ve pamuk üretiminin ülkemize de bölgeye de katkısı çok fazla. Bunu için biz pamuk üretimini destekliyoruz. Bölgemizde çiftçilerin pamuk ekmesini istiyoruz. Eskisi gibi Çukurova pamukla anılsın, pamuk Çukurova’ya geri dönsün istiyoruz” dedi.

“İLK ADIMI BİRİLERİNİN ATMASI GEREKİYORDU”

Karataş’a 60 yıl sonra ilk kez bir sanayi yatırımını Ezeroğlu Group’un yaptığını anlatan Murat Ezeroğlu, aldıkları riskin büyüklüğünün farkında olduklarını belirtti. Ezeroğlu, “Alınan risk büyük ama birileri ilk kurşunu sıkmalı. Birileri ilk oku atmalı. Yani bunu birisi yapmalı. Bu bir çılgınlık değil, aksine hesaplı, kitaplı ve planlı yapılan bir yatırım. Çünkü pamuğun ekim alanı burası ve buradan uzak bir yere gitmek de büyük bir risk. Pamuğun üretildiği yerde pamuğu işlemek riski minimize eder. Biz de en uygun yer olan buraya yani Karataş’a fabrika açmayı uygun gördük. Şu an Karataş’ın tek sanayi tesisi burası. Umarız biz bu konuda da öncü oluruz” diye konuştu.


EZEROĞLU GROUP HAKKINDA

Bünyesinde Karataş ilçesi ve çevre köylerinde çiftçilere tarımsal danışmanlık, kimyevi gübre, tohum ve zirai ilaç satışı yapan “Ezeroğlu Tarım”ı ve çiftçiden alınan kütlü pamuğu işleyen çırçır-prese fabrikasını barındıran Ezeroğlu Group, 13 yıldır Türk çiftçisine hizmet veriyor. 2011 yılında Adana’nın Karataş ilçesinin tek sanayi kuruluşu olan çırçır-prese fabrikasını kuran Ezeroğlu Group, fabrikada sezonun en ölü döneminde 24, en hareketli döneminde de 55 kişiye istihdam sağlıyor. Ezeroğlu Çırçır-Prese Fabrikası kurulduğu 2011 yılından bu yana her yıl daha kaliteli ürün çıkarmak için makinelerini yenileyip alan olarak da genişleyerek bölge ekonomisine katkı sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640