"Projeleremizle Adana’nın vizyonunu değiştirdik"

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe Adana’nın ekonomik göstergelerinin daha iyi seviyelere ulaşması için yoğun çaba gösterdiklerini ifade etti.

"Projeleremizle Adana’nın vizyonunu değiştirdik"

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe Adana’nın ekonomik göstergelerinin daha iyi seviyelere ulaşması için yoğun çaba gösterdiklerini ifade ederek, “Odaların 2 tip görevleri var. Bunlardan ilki kayıt tescil ve belgelendirme gibi kamu görevleri, ikincisi ise son yıllarda hızla gelişen özel sektör destek hizmetleridir. Biz 5 yıla yaklaşan görev süremizde kamusal görevlerimizde mükemmeliyeti hedeflerken, özel sektör destek hizmetlerinde de Türkiye’nin en yenilikçi ve en iddialı Odası olmayı hedefledik. Bu hedefimizi de sizlerle birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirdiğimiz kanaatindeyim” dedi.

1 Nisan ve 7 Nisanda yapılacak seçimlerle Meslek Komitesi, Meclis ve Yönetim Kurulu yenilenecek olan ATO’nun son Meclis toplantısı Tarkan Kulak’ın Başkanlığı’nda gerçekleşti. Şubat ayı Mizanı ve Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nun okunup oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından Meclis Başkan Tarkan Kulak beş yıllık dönemde görev alan Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür etti. Tarkan Kulak, “Meclis Başkanlığım süresince, yasamızın bana tevdi ettiği görevler ve sunduğu imkanlar çerçevesinde, meclisimizin huzur, barış, diyalog ve birliktelik içerisinde çalıştırılmasına azami gayret gösterdim. Odamız, Adanamız, Türkiye ve insanlık için hayırlı olduğuna inandığım konularda yapılacak olan çalışmalara destek olma yönünde bir duruş sergiledim. Vizyon odaklı, yenilikçiliği öne çıkaran, kalkınmayı hedef yapan çalışmaları, Meclis Başkanlığı dönemimden önceki 4 yıllık komite üyeliği, 4 yıllık yönetim kurulu üyeliği ve profesyonel iş yaşamımın tecrübesi ile siz kıymetli meclis üyelerimizin yönetim kurulumuzun ve odamız idari personelinin destekleriyle hep birlikte başarabilmiş olmaktan dolayı son derece mutluyum, gururluyum” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de yaptığı konuşmada, 5 yıllık süreçte gerçekleştirilen projeleri anlattı.

Odaların iki tip görevleri bulunduğunu, bunlardan ilkinin kayıt, tescil ve belgelendirme gibi kamu görevleri, ikincisinin de son dönemlerde hızla gelişen özel sektör destek hizmetleri olduğunu ifade ederek, “Biz 5 yıla yaklaşan görev süremizde kamusal görevlerimizde mükemmeliyeti hedeflerken, özel sektör destek hizmetlerinde de Türkiye’nin en yenilikçi ve en iddialı Odası olmayı hedefledik. Bu hedefimizi de sizlerle birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirdiğimiz kanaatindeyim. Bu süreçte günlük rutinden çıkıp üyenin yolunu açmak, ticaretini kolaylaştırmak, yeni projelerle katma değer ve istihdam yaratmak, eğitim ve desteklerle üyeyi ihracata ve dünyaya açmak” mantığıyla daha geniş yelpazede hizmetler geliştirdik. Günlük işlerle, anlık fikirlerle değil orta ve uzun vadeli planlı projelerle, üyelerimizin sıkça sorduğu -Oda’nın bize ne faydası var- deyimini ortadan kaldırdık, her üyenin ticaretini geliştirmek için kendine uygun destekler bulabildiği bir Oda haline geldik” görüşlerini dile getirdi.

Menevşe, Adana Ticaret Odası olarak Türkiye’de ilk ve halen tek olan Meslek Komiteleri Destek Programı kapsamında bugüne kadar yurtdışı fuarlara 957, yurtiçi fuarlara da 786 olmak üzere toplamda 1.743 üyenin katılımını sağladıklarına dikkat çekerek, “Toplam 131 fuara inceleme gezisi düzenledik. Yurtiçi ve yurtdışı toplam 137 fuarda, üyelerimiz Odamızın maddi desteğiyle stant açtı. Bugün menuniyetle görüyorum ki, bizim dönemimizde ilk defa fuar gezen üyelerimiz bugün yurtdışında stant açıyor ve ihracat yapabiliyorlar. Bu program ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca tüm odalara örnek hizmet olarak tavsiye edilen proje haline geldi” dedi.

Adana’nın üretim ve ihracat alanındaki vizyonunun değişmesi ve gelişmesi yönünde ezber bozan çalışmaları hayata geçirdiklerini belirten Atila Menevşe konuşmasını şöyle sürdürdü:

banner625
 “Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan bir diğer Projemiz de Adana Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’dir.3000 dönümlük alanda başlayacak bu proje, önümüzdeki yıl 6 bin dönüme çıkacak. Haziran 2018’de Tarım OSB’mizin mühendislik ve arsa tahsis işlemlerini yapacağız. Tarımsal verimliliği 10 kat artıracak ve bu proje, Tarım Bakanlığınca çok yakından izlenmekte ve diğer bölgelere örnek çalışma olarak gösterilmektedir. Bakanlığımız inşallah bu projeyi Adana’dan başlayarak Türkiye’ye model olarak yaymayı planlanmaktadır.  Şu anda 16 bin dönümü aşan bir talep var. Bu da, ne kadar doğru bir iş yaptığımızın göstergesidir.

Tespit ettiğimiz bir diğer önemli sorun da Adana’da sanayinin plansız ve dağınık yapılaşmasıydı. Kent merkezinde üretim yapan 5000 civarında üyemiz mevcut. Bu üyelerimiz  bulundukları yerde, depolama, mal indirme, müşteri kabul etme, kapasite geliştirme gibi birçok açıdan sıkıntılı. Bulundukları semtlerde de yangın, kirlilik, gürültü, trafik gibi birçok sıkıntıya neden oluyorlar. Bu sorunu Sayın Cumhurbaşkanımıza anlattığımda çok ilgilenmiş ve derhal çözüm için Müsteşarına talimat vermişti. Devletimizin de desteğiyle Ayakkabıcılar sektöründen başlayarak bu soruna siteleşme ve kümelenme modeli ile çözüm ürettik. Ayakkabıcılar sitemizin yer tahsisi ve protokolleri yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın, Ömer Çelik Bakanımızın, TOKİ’nin, Sayın Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle Ayakkabıcılar Sanayi Sitemiz kuruldu. İnşaatımız başlamak üzere. Burada da Türkiye’ de bir ilk gerçekleştirildi TOKİ konut dışında ticaret ve sanayi alanları için devreye girdi. Yine Büyükşehir Belediyemiz 15 milyon TL tutarlı altyapıyı ücretsiz yapıyor. Bu proje de Türkiye çapında örnek bir model oldu. Tekstilcilerimiz için de yer tahsisini tamamladık. Protokoller hazır. İmza törenini inşallah bu hafta yapacağız. Gıda ihtisas, Su ürünleri, Mahrukatçıların siteleşme süreçleri de devam ediyor. İnşallah makine, hırdavat, oto sanayi, elektrikçiler, mermerciler, peyzaj gibi tüm sektörleri siteleştirerek üyelerimizi ve Adana’yı bu dağınıklıktan ve verimsizlikten kurtaracağız.“

Menevşe, beş yılık süreçte gerçekleştirilen bazı hizmetleri şu başlıklar altında anlattı:

-E-Oda dönüşümünü tamamladık ve tüm arşivimizi dijitale çevirdik. Artık sorulan sorulara cevap vermek için arşivden dosya çıkartmayı beklemiyoruz. Sorulara 1 saniye içinde tek tıkla cevap üretiyoruz.

-Uygulamaya koyduğumuz e-belge sistemiyle de üyelerimiz, Faaliyet Belgesi, Oda Kayıt Belgesi, İhale Durum Belgesi, Ortaklık Belgesi gibi evrakları Odamıza hiç gelmeden internet üzerinden artık alabiliyor.

-Adana’nın rekabetçi yönünün ortaya çıkarılması amacıyla kurduğumuz Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK) “Beyrut-Adana Turizm Köprüsü”, “Beyrut-Adana Ticaret Köprüsü”, “Plato Adana Projesi” gibi birçok nitelikli projeleri hayata geçirdi. Bu çalışmanın bir sonucu olarak önce Lübnan Havayolları, daha sonra da Katar Havayolları, Adana’ya haftada üç gün karşılıklı direkt sefer koydular.

-Üyelerimizin içinde bulunduğu zor koşullar ve finansa erişimde yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek üzere Oda olarak TOBB nefes kredisi kampanyasını başlattık. 2017 yılında, TOBB, Gümrük Ticaret Bakanlığı, Ziraat ve Denizbank arasında yapılan bir protokole Oda olarak Türkiye’deki en yüksek meblağı koyarak katıldık. Oda olarak koyduğumuz 10 milyon TL karşılığı bankalar da 100 milyon TL. koyarak sadece üyelerimize yönelik 110 milyon lira kredi kaynağı yarattık. Bu yıl da 88 milyonluk krediyi üyelerimize sunmaya hazırlanıyoruz. Bu günlerde Sayın Başbakanımızla Protokol imza törenini icra edeceğiz. 

-Valimizin talebi üzerine sizden aldığımız yetki ile İlimize Odamız ve Meclisimiz adına yeni bir okul kazandırıyoruz. Okulumuz, Adana Anadolu Lisesi arkası Türkan Saylan Parkı yanındaki 5,8 dönüm arsada inşa edilecek. Şu anda okulumuzun inşaatı Milli Eğitim Bakanlığınca ihale aşamasında. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz