Şaban Baş umutlu

ATO Başkanı Baş, Türkiye'nin yakaladığı ekonomik istikrarın memnuniyet verici boyutlara ulaştığını söyledi.

Şaban Baş umutlu

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş, dünyanın gelişmiş birçok ülkesinin krizden kurtulma çabası verdiği günümüzde Türkiye'nin yakaladığı ekonomik istikrarın memnuniyet verici boyutlara ulaştığını söyledi. Baş, "Türkiye'nin dünya, Adana'nın da Türkiye ekonomisindeki yerini belirleyen göstergelerin olumlu seyrettiğini görmek çok güzel. Hükümetten beklentimiz, istikrar ortamının devamını sağlayarak aynı etkinin piyasaların yanı sıra vatandaşlara da yansıtılmasıdır." dedi.

banner560
Yazılı bir açıklama yapan ATO Başkanı Şaban Baş, 2008'de başgösteren ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizi geride bırakan Türkiye'nin, halen krizle boğuşan ülkeler için model alınmasının gurur verici olduğunu bildirdi. Türkiye'nin, yaklaşık bir ay önce referandum gibi çok ciddi bir sınavı geride bıraktığını, böylesine önemli bir gelişmenin ardından siyasal ve ekonomik istikrarını da sağlıklı bir şekilde sürdürdüğünü vurgulayan Şaban Baş, Türkiye'nin dışarıdan da "iş yapılabilir, yatırım yapılabilir" bir ülke olarak görülmesinin tüm piyasalara moral verdiğini vurguladı.

Sivil toplum kuruluşu ve meslek odalarının temsilcileri olarak hep muhalif olarak algılandıklarını kaydeden Baş, şunları dile getirdi: "Oysa unutulmamalı ki, hepimiz bu ülkede yaşıyoruz ve güzel gelişmeleri alkışlarken, tersi oluşumları da eleştirmek durumundayız. İçinde bulunduğumuz dönem Türkiye açısından çok önemli. 2009'un ilk yarısında ekonomisi yüzde 11.1 küçülen Türkiye, bu yılın ilk yarısında yüzde 11'lik büyüme ile dünyada Çin'le birlikte zirveyi paylaştı. Yine aynı dönemde faiz oranları yüzde 13.8'den 8.5'a, işsizlik yüzde 13'den 10.5'a, bütçe açığı yüzde 23.2'den 15.4'e düştü. 2009'un ilk yarısıyla bu yılın aynı döneminde, ihracat 51.4 milyar dolardan 58.4'e çıktı. Önümüzdeki döneme ilişkin ekonomik büyüme konusundaki beklentiler olumlu seyrediyor. Bu yıla ilişkin büyüme tahminleri de genellikle yüzde 6 ile 7 arasında değişiyor. Sürekli olumsuz gelişmelere örnek gösterilen Türkiye'nin yakaladığı bu başarının gözardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum."

ATO Başkanı Şaban Baş, Adana'nın ekonomik göstergelerinin de Türkiye'ye paralel bir gelişme kaydettiğine işaret ettiği açıklamasında, "En önemli verilerden biri olarak gösterilen ihracatımız, krizin etkisini hissettirdiği 2009 yılının ilk altı aylık diliminde, 2008'in aynı dönemine göre yüzde 31 azalış göstererek 508 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ekonominin tekrar rayına gjrdiği günümüzde ise ihracatımız 2010'un ilk 6 ayında, 2009 yılının aynı dönemine göre yüzde 10 artış kaydetmiş ve 561 milyon dolara yükselmiştir. Adana ekonomisinin lokomotifi konumundaki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde kullanılan enerji oranı da krizin hüküm sürdüğü 2009 yılının ilk 6 ayına oranla elektrikte yüzde 35, doğal gazda da yüzde 31'lik artış göstererek istikrarın habercisi olmuştur. Protesto edilen senet sayısındaki göstergeler de geçtiğimiz yılın ilk 6 aylık döneme göre 2010 yılında yüzde 35.6 oranında azalma göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz