Sayacılar'dan zam talebi

Deriden solüsyona, iğneden ipliğe, bıçaktan tabana her şeye zam gelen ayakkabı üretiminde ayakkabının sayasını parça başı ücretle diken sayacılar üretim masraflarının arttığını belirterek parça başı ücretlerine zam talebi ile toplantı gerçekleştirdi. Sayacılar kayıplarının karşılanması için yüzde 40 zam talep ediyor.

Sayacılar'dan zam talebi

Ekim ayında İstanbul’da gerçekleşecek fuar döneminde  parça başı iş diktikleri atölyecilerle ayakkabı markaları arasında fiyatların yeniden belirleneceğini söyleyen sayacılar, temel tüketim kalemlerine ve üretimde kullandıkları malzemelere  zam gelirken parça başı ücretlerinde de artış beklediklerini ifade ettiler. Ayakkabı İmlaatçıları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özay, geçen yıl 6 liraya aldıkları ipliğin piyasada 10 liraya çıktığını, yedikleri ekmekten giydiklerine kadar her şeye zam geldiğini belirterek yüzde 40 oranında zam talep ettiklerini söyledi. Fuar döneminde fiyatların yeniden belirleneceğini dile getiren Özay, "20 Ekim tarihine kadar atölyecilerle görüşüp talebimizi bildireceğiz" dedi. 

banner625
"BÜTÜN AYAKKABI İŞÇİLERİ BİRLİKTE HAREKET ETMELİ"
 İstanbul, Antep, Kayseri, İzmir, Konya, Malatya, Hatay, Adıyaman'da buluann tüm sayacılardan da destek beklediklerini ifade eden Özay, "Onlar da aynı sorunla karşı karşıyalar Türkiye'deki tüm sayacı ustalarının desteğini bekliyoruz." dedi. Birçok sayacının saya işçisinin çalışma koşulları ve ücret yüzünden mesleği bırakarak başka işlere yöneldiğini dile getiren Özay, "Artık kimseyi kurtarmıyor. Kimse geçimini sağlayamıyor. O yüzden böyle bir toplantıya ihtiyaç duyduk. İğneye ipliğe  ne zam geldiyse biz de onu istiyoruz" dedi. Sayacılarla toplantı yapan Özay, ayakkabı üretiminde çalışan herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek sayacılar dışındaki ayakkabıcıların da derneğe üye olmasını istedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz