banner641

Simit 75 Kuruş oluyor

Adana’da üretim, pazarlama ve satışındaki maliyet artışları nedeniyle, simit fiyatının 50 kuruştan 75 kuruşa yükseltileceği bildirildi.

Simit 75 Kuruş oluyor

banner560

 

Adana ESOB’a bağlı Adana Kantinciler ve Sabit Simitçiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Tunç, Birlik Başkanı Kazım Barışık ile makamına giderek yaptığı görüşme sonrası, yönetim kurulu üyeleri ve kayıtlı simitçi esnafı ile yaptığı istişare toplantısında, simit fiyatlarına zam yapılmasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı.

 

Adana ESOB Eğitim ve Hizmet Binası’ndaki Ahi Evran Salonu’nda yapılan toplantıda, üyelerine simitçi esnafının yaşadığı zorlukları anlatarak, çözüm konusunda görüşlerini alarak, destek isteyen Başkan Ahmet Tunç, simidin üretim maliyetinin sürekli artış gösterdiğini, buna rağmen 50 kuruştan satılmaya devam ettiğini, ancak bu fiyatın esnafı kurtarmadığını belirterek, fiyatının okullar açılmadan 75 kuruşa çıkarılacağını söyledi.

 

Başkan Tunç, simitçi esnafının para kazanması için simit fiyatının 75 kuruşa çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunu, haksız rekabet yapanlara karşı da elele vererek, devlet ve zabıta desteği isteyeceklerini, kurallara uymayanların hak ettikleri cezaları alacaklarını ifade etti.

 

Adana’da hizmet veren sabit simitçilerin daha modern şartlarda çalışmaları için yeni tasarladıkları simit tezgâhlarının tanıtımını da yapan Başkan Tunç, ayrıca simit satışlarında kullanılmak üzere Undost markasını oluşturduklarını, tescilini de yakın bir süreçte yaptıracaklarını müjdeledi.

 

Toplantıda, TAFE TR Yönetim Kurulu Üyesi Aysel Güney tarafından, simitçi esnafına iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgilendirmede bulunuldu. Güney, simitçi esnafının yanlarında sigortalı işçi çalıştırmaları durumunda, mutlaka iş sağlığı ve güvenliği sertifikası almak zorunda olduklarını, işyeri az tehlikeli sınıfında bulunanlar için bunun bir kişi için enaz maliyetinin KDV dâhil 177 lira ve 6 yıl süreyle geçerli olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640