Sönmez “Dünyanın gözü, Çukurova’da olacak”

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, Cezayir’le imzalanan petrokimya anlaşmasının Çukurova’yı dünyanın gözdesi haline getireceğine inandığını vurguladı

Sönmez “Dünyanın gözü, Çukurova’da olacak”

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı ve Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye’nin Cezayir’le imzaladığı 1 milyar dolarlık petrokimya tesisi anlaşmasının Adana için büyük önem taşıdığını vurguladı.
Adana’nın Yumurtalık ilçesinde planlanan 1 milyar dolarlık petrokimya tesisinin devreye girmesi halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi üretilecek ürün sayesinde dışa bağımlılığın yüzde 20 oranında azalacağını ifade eden Sönmez, bu üretimin ise Adana’da gerçekleşecek olmasının ayrı bir övünç kaynağı olduğunu söyledi.
“CEZAYİR’İ BAŞKA YATIRIMLAR İÇİN DE BEKLİYORUZ”
Türkiye’nin Cezayir’le 3.5 milyar dolarlık ticaret hacminin az bulunduğuna işaret eden Sönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımız bu rakamın kısa sürede 5 milyar dolara, daha sonra da 10 milyar dolara çıkması için girişimde bulundu. Biz de Çukurova Bölgesi iş dünyası olarak petrokimya tesisi yatırımının dışında Cezayir’i diğer yatırımlar için bölgemizin cazip avantajlarından yararlanmaya çağırıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bölgemize verdiği önemden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
“ÇUKUROVA’NIN GÖZ ÖNÜNE ALINMASI MUTLULUK VERİCİ”

banner625
TÜRKONFED ve ADSİAD çatısı altında hükümetin ekonomi kurmaylarının Çukurova Bölgesi’ni de göz önüne alması gerektiğine yönelik söylemlerinin hayat bulmasından dolayı Adanalılar adına mutluluğunu ifade eden Sönmez, Adana’nın başta tarım ve ticaret olmak üzere farklı sektörlerde sahip olduğu potansiyel, yetişmiş işgücünün yanında hayata geçirilen proje ve yatırımlarla Türkiye’nin ekonomi yıldızı olabileceğine vurgu yaptı.
“ADANA, GELECEKTE ÖNEMLİ ROL ÜSTLENECEK”
Cezayir’le yapılan petrokimya anlaşmasıyla da görüldüğü üzere dünyanın enerji havzası olma yolunda hızla ilerleyen Çukurova’nın, Ortadoğu’ya yakınlığının yanı sıra demir, deniz ve karayolu bağlantıları ile gelişmiş bir bölge olması açısından tüm yatırımcıların gözdesi haline geleceğine inandığını ifade eden Sönmez, “Yeni yatırımlar ve yeni teşvikler Çukurova, dolayısıyla Adanamızı Türkiye’nin geleceğinde önemli bir rol üstlenecek konuma ulaştıracaktır” diye konuştu.
“EN GÜVENLİ YATIRIM BÖLGESİYİZ”
Adana’ya 2018 yılında stratejik enerji adımlarının atılmasının bölgede ekonomik hareketlenmeyi de beraberinde getireceğini söyleyen Sönmez, “Bölgenin artan önemi karşısında enerji politikalarının açıklamalarımızla örtüşen bir gereklilikle gözden geçirilmesi ve yatırımın gerçekleşmesi Adana’yı enerjide geleceği şekillendiren bir ivmeye ulaştıracaktır. Şimdi bize düşen görev, bölgenin en güvenli yatırım alanına sahip olduğumuzu tüm dünyaya ilan etmektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2018, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz