banner654

Tanrıver; “Fidan üretimi son yıllarda ivme kazandı”

Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) işbirliğinde 5-6 Ekim 2015 tarihlerinde Malatya’da Sert Çekirdekli Meyve Fidanı Yetiştiriciliği Çalıştayı yapıldı.

Tanrıver; “Fidan üretimi son yıllarda ivme kazandı”

Fidan yetiştiriciliği ile ilgili tüm konularda fikir alışverişinde bulunulan çalıştaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, üniversite temsilcilileri ve sektör paydaşları çok yoğun ilgi gösterdi.


-Sektör, fidan üretimi ve yerli ıslaha destek ile tek etiket uygulaması istiyor

Kayısının Serüveni adlı sinevizyon gösterisinin ardından FÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Tanrıver açılış konuşmasında; fidan üretiminde son yıllarda oldukça iyi ivme kazandırıldığını, bu gelişmenin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB)  ve sektör arasındaki işbirliğinin katkılarıyla gerçekleştiğini belirtti.

 FÜAB Başkanı Tanrıver konuşmasında FÜAB'a üyeliğin yasal bir zorunluluk olduğunu ve FÜAB olarak üyelerinin sorun ve talepleriyle yakından ilgilendiklerini belirterek; fidancılık sektörünün gelişmesi açısından GTHB'den fidan üretim desteği talep ettiklerini söyledi.

 FÜAB Başkanı Tanrıver ayrıca, Ziraat Bankasının  Ar-Ge, yerli ıslah ve damızlık tesislerine sıfır faizli kredi uygulamasına başlaması ve  sertifikasyon ile pasaport uygulamalarının birleştirilmesinin gerekliliği konularına dikkat çekti.


banner625

-Kaçak fidan satışları önlenmelidir

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer ise yaptığı açılış konuşmasında 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu gereği kurulan TÜRKTOB ve alt birliklerin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Fidancılık sektöründe kayıt altına almanın önemli olduğunu belirten Gençer, kaçak fidan satışlarının önlenmesi gerektiğine, fidan üretim ve Ar-Ge desteğinin meyvecilik sektörü açısından önemli olduğuna ve İl Müdürlüklerinin fidan alım ihalelerinde sertifikalandırılmış fidan almaları gerektiğine vurgu yaptı.

TÜRKTOB Başkanı Gençer ayrıca, fidan üretim kalitesi ve miktarındaki artışın, sektörün ilerlemesinin sonucu olduğunu belirtti.

-Üretim desteği çalışmaları devam ediyor

BÜGEM Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı ise açılış konuşmasında; 2015 yılında sanayilik ve ihracata yönelik çeşitlerin fidan kullanım desteğinde %50 ilave destek uygulamasına başlandığını belirterek fidan üreticisine üretim desteği verilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini vurguladı.


-Malatya kayısının başkentidir

Malatya Valiliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adına yapılan açılış konuşmalarında ise;  kayısının  Malatya açısından öneminden bahsedilerek pazarlamanın önemine vurgu yapıldı.

Çalıştay’da ayrıca fidan üretimi, destekleme uygulamaları, geliştirilen kayısı çeşitleri ve şarka hastalığı  konularında katılımcılara bilgi verildi.

Fidan Yetiştiriciliği, Sertifikasyonu ve Pazarlaması, Desteklemeler ile Şarka Hastalığı konularında karşılaşılan sorunlar, mevzuat uygulamaları, sektörün talepleri ve çözüm önerileri hakkında çalışma gruplarının oluşturulduğu Çalıştay'da, yapılacak çalışmalarla ilgili kararlar alındı ve işbirliğinin devam etmesi gerekliliği vurgulandı.

FÜAB ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organize edilen  ve TÜRKTOB ve TODAB tarafından da desteklenen Çalıştay'a  çeşitli üniversitelerden akademisyenler, araştırmacılar, BÜGEM, TAGEM ve Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü temsilcileri, 18 ilden  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürleri, uzman ve araştırmacılardan oluşan yaklaşık 170  kişi katılım sağladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz