3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Akyürek, mermer bloğa ilk çekiç darbesini vurup, anlamlı etkinliği başlattı.

3. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu başladı

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anısına düzenlediği, ‘Demokrasi ve Özgürlük’ temalı 3. Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu başladı. Türkiye, İtalya, Polonya, Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Çin ve Hindistan’dan 10 heykeltıraşın 3 haftalık çalışmasıyla ortaya çıkacak mermer heykeller, Adana’nın çeşitli noktalarında sergilenecek. 

HEYKELLER GALLERİA AVM OTOPARKINDA YAPILIYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü desteğiyle düzenlediği 3. Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu, Galleria AVM otoparkında düzenlenen kokteylle start aldı. 15 Mayıs - 9 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek sempozyuma İtalya’dan Adriano Ciarla, Alessio Ranalda, Giogie Cpajak, Polonya’dan Anna Rasinska,  Bulgaristan’dan George Minchev, Türkiye’den Işıl Şen, Gürcistan’dan Ivane Tsiskadze, Ukrayna’dan Michael Levchenko, Çin’den Qian Sihua ve Hindistan’dan Tutu Pattnaik katıldı. 

AKYÜREK, MERMERE İLK ÇEKİÇ DARBESİNİ VURDU

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, sempozyumun başlama töreninde heykeltıraşlarla bir araya gelip, çekiçle mermer bloğa ilk darbeyi vurdu.

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Şaban Acar, ÇÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü yöneticileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı törende konuşan Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Demokrasi ve Özgürlük temalı 3. Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu’nun gerçekleşmesinde emeği bulunan kişilere teşekkür etti. 

‘DEMOKRASİ VE ÖZGÜR DÜŞÜNCE OLMADAN BARIŞ OLMAZ’

Toplumlarda demokrasi ve özgür düşünce olmadan barışın ve kardeşliğin tesis edilemeyeceğini vurgulayan Akyürek, “Sanatın özünde sevgi, beceri, merak ve istek vardır. Toplumlar da sanatçılarıyla güzeldir. Bugün 3’üncüsünü gerçekleştirmenin gururunu yaşadığımız Uluslararası Adana Taş Heykel Sempozyumu’nda da heykeltıraş sanatçılarımız, taşlara hayat vererek, mermer blokları demokrasinin ve özgürlüğün timsali haline getirecekler. İnanıyorum ki, ülkemizin mazisinde sık sık kesintiye uğrayan demokrasi, toplumumuzun bilinçlenmesi, halkımızın şuurlu hale gelmesiyle artık bir daha darbe almayacaktır” dedi. 
banner625
Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de konuşmasında özgürlüklerin gelişmesine sanatın büyük katkı sağladığını dile getirip, demokrasi ve özgürlük temalı heykellerin Adana’ya yakışacağını söyledi.

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner654

cyberturk.biz