Adana Barosundan net duruş

Adana Barosu, ‘Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde 02.09.2019 günü yapılacak Adli Yıl açılış töreni için Yargıtay Başkanlığı’nca gönderilen davet yazısına yanıt verdi.

Adana Barosundan net duruş

 Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük tarafından Baro adına yapılan açıklama şöyle;

“Sayın Başkanım;

Yargıtay Başkanlığınız tarafından Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 02.09.2019 tarihinde yapılacak olan 2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreni için nazik davetinizi almaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isteriz.

Davetiniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yargı Reformu Tanıtım toplantısına da Beştepe’ye davet edilmiştik, aynı nedenlerle Adana Barosu olarak katılmadık, yargı ve adalet konularındaki programlar yürütmeyi temsil eden, hatta demokratik olmayan şekilde tek adam rejimiyle tüm yetkileri elinde bulunduran partili Cumhurbaşkanı ev sahipliğinde yapılamaz. Adli yıl açılışı yargıyı temsil eden mercilerin binalarında ve ev sahipliğinde olmalıdır, hakim-savcı kuralarının Beştepe’de yapılması, yargı mensuplarının Cumhurbaşkanı salona geldiğinde ayağa kalkarak elleri patlayıncaya kadar alkışlamaları, yüksek yargı mensuplarının Cumhurbaşkanı arkasında çay kesmeleri vb. görüntüler ne kadar yanlışsa, adli yıl açılışının Beştepe’de yapılması da o kadar yanlıştır, kesinlikle kabul edilemez. Bu uygulama olsa olsa yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı olmadığının teşhiri olur, yurttaşın adalete olan güvensizliğini daha da arttırır.

banner625
Durum böyle iken ;

Bu adli yılın da en önemli sorunu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının bir türlü sağlanamamış olmasıdır. Bu sorun çözülmeden, Türk Adalet Sisteminin “yönetilebildiğine” dair tüm savlar temelsiz kalacaktır.

2019- 2020 Adli Yıl Açılış Töreninin Cumhurbaşkanlığı Kongre Kültür Merkezi'nde yapılıyor olması, bu anlayışa katkı sunmak yerine zarar verici olduğu değerlendirildiğinden, nazik davetinize ne yazık ki katılamayacağız.

Bu kararımız, tamamen yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimizden kaynaklanmaktadır.

Biz toplumsal huzur ve barışın sağlandığı, demokrasinin kural ve kurumlarıyla işlediği, üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, yurttaşımıza insan haysiyet ve onuruna yaraşan koşulların hazırlandığı, bireyin ve toplumun refahının tesis edildiği bir Türkiye'de yaşamak istiyoruz.

2019-2020 Adli Yılının adaletli bir yıl olması, yargının ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözülmesi dilekleriyle aydınlık ve güneşli günlerin en kısa zamanda geleceğine inanmaktayız.

Çalışmalarınızda kolaylık diler, saygılar sunarız.“

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2019, 19:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
.
. - 1 ay Önce

Adli yıl açılışının yargıyı temsil eden mercilerin binalarında yapılmaması ile yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının olması veya olmamasının ne alakası var… Madem Adana Barosu olarak yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığından diğer bir deyişle haktan adaletten yanasınız neden Zeydan Karalar bankamatikçi kılıfı altında işine gidip gelen bir sürü büyükşehir ve aski çalışanının işine gerekçesiz son verdiğinde çıkıpta baro olarak samimi bir şekilde basın aracılığıyla bu durumu kınayıcı tek kelime etmediniz…İyiki Cumhur İttifakı var…

ahmet surer
ahmet surer @. - 1 ay Önce

sizler gibi cubbellerinde dugme olmayan insanlari gormek bizleri sevindiriyo ALTUG VERDI ABIMIZIN SEVENLERINE SELAM MUCADELEYE DEVAM

SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz