Adana BTÜ'de yeni Akademik yıl törenle açıldı

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) 2016-2017 eğitim-öğretim yılına yapılan törenle merhaba dedi.

Adana BTÜ'de yeni Akademik yıl törenle açıldı
banner560

Yeşiloba Yerleşkesi’nde düzenlenen törene başta Adana Valisi Mahmut Demirtaş olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek,  Adana protokolünün önde gelen isimleri ile üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.
Tören, yerleşke bahçesinde Atatürk büstüne çelenk konmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Konferans salonuna geçilmesinin ardından Adana BTÜ öğrencileri adına Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü 2. Sınıf öğrencisi İrem Sultan Özdemir bir konuşma gerçekleştirdi.
Törenin açılış konuşmasını Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay yaptı. Prof. Dr. Tümay yaptığı konuşmada 15 Temmuz’da gerçekleşen kalkışma girişimini kınarken, Türk Milletinin yıkılmaz bir bütün olduğunun bir kez daha kanıtlandığını vurguladı. Tüm 15 Temmuz şehitlerini rahmetle andığını belirten Prof. Dr. Mehmet Tümay bu vatana sahip çıkmak hepimizin görevidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitimdir ki, bir ulusu ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum hâlinde yaşatır ya da bir ulusu esaret ve sefalete terk eder” sözü ile toplumların kurtuluşlarının eğitimden geçmekte olduğunu açıkça belirtti.
Adana BTÜ olarak 9 Fakülte ve 2 Enstitü ile kaliteli eğitim verme çabasında olduklarını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Tümay, bu bağlamda üniversite-sanayi-kent işbirliğini oluşturarak öğrencileri sanayide tecrübelendirmeyi ve Ar-ge çalışmaları yürütmeyi hedeflediklerini belirtirken, ülkemizde bir ilk olacak olan TEMSA ile bir Ar-ge merkezi oluşturarak, elektrikli otobüs bileşenleri, donanımları ve yazılımları burada geliştirilecek ve yerli üretim olarak araçlara entegre edileceğini söyledi. Prof. Dr. Mehmet Tümay, bu uygulamaya Çukurova Üniversitesinin de katılacağını ve bu sayede üniversiteler arası işbirliğinin sağlanacağını ifade etti.  
İlk kez rektör sıfatıyla kürsüde olmaktan büyük heyecan duyduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Tümay, “Bu önemli görevi bana layık gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ayrıca Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer Çelik’e teşekkür ediyor, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, üniversitelerin şehrin sosyo-kültürel dokusunun oluşmasında önemli rol oynadığını belirtti.  Üniversitelerin kentimize yüksek bir ekonomik dinamizm sağladığını vurgulayan Hüseyin Sözlü, aynı zamanda Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin tıpkı Çukurova Üniversitesi gibi bir yerleşke kazanması için her türlü imkanı kullanacaklarını ifade etti ve Adana BTÜ’nün yeni yerleşkesine taşınmadan önce ulaşım ile ilgili tüm sorunların çözüleceğini sözlerine ekledi. Sözlü, “Çağdaş eğitimi ülkemizde en yüksek seviyeye çıkarmak adına işbirliği yaptığımızda, geçmişte Cumhuriyet için ağır bedeller ödeyen ecdadımıza borcumuzu daha iyi ödeyeceğime inanıyorum. Referansımız her zaman bilimin ışığı olmalıdır. Adanamızda üniversitelerimizin niteliğinin ve sayısının artması dileğiyle yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Adana Valisi Mahmut Demirtaş törende yaptığı konuşmada 2011 yılında kurulan Adana BTÜ’nün kısa sürede kurumsallaşma çalışmalarını tamamladığını ve bölgemiz için önemli bir eğitim kurumu haline geldiğini belirtti. Vali Demirtaş,  yeni kampüs alanının tamamlanması ile Adana BTÜ’nün gelişiminde pozitif bir ivme kazanacağını vurgularken, üniversitelerin bulundukları şehrin cazibe merkezleri olduklarını ifade etti.  Kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektörün uyumlu bir şekilde çalışarak ulusal kalkınmaya maksimum katkıyı sağlaması gerektiğini belirten Vali Mahmut Demirtaş, son 15 yılda yapılan reformların ülkemizin saygınlığını arttırdığını, yaratılan “Güçlü Türkiye” imajından rahatsız olan bazı şer odaklarının ise ülkemizin üzerinde hain planlara son dönemde ağırlık verdiğini ifade etti. 15 Temmuz gecesi, ülkemizdeki birlik ve beraberliğin en büyük kanıtı olduğunu söyleyen Vali Demirtaş, “O karanlık geceyi aydınlığa çıkaran tüm kahramanlarımıza sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Mücadelemiz, milletimizin dirayetli duruşu ile birlikte terörü bu topraklardan kazıyana kadar devam edecektir” ifadelerini kullandı. Vali Demirtaş, öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunarak konuşmasına son verdi.
İlk Ders İbrahim Eserce’den
Yapılan konuşmaların ardından Adana BTÜ 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk dersini TEMSA Global Ar-ge ve satış Sonrası Hizmetler Müdürü İbrahim Eserce gerçekleştirdi. “İş Dünyası, Girişimcilik ve Üniversiteler” konulu derste üniversite-sanayi işbirliğinin önemini anlatan Eserce, uzun süredir üniversitelerle ortak projeler yürüttüklerini belirterek, TEMSA bünyesinde üniversite öğrencileri için staj ve istihdam fırsatlarının yaratılabileceğini söyledi.
Tören, konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Mehmet Tümay’ın İbrahim Eserce ’ye çiçek ve teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER