banner641

Adana BTÜ'den "Engelsiz hayatlar" projesi

Adana Bilim ve Teknoloji Derneği tarafından düzenlenen, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi(Adana BTÜ), Seyhan İlçe Belediyesi ve Çukurova Özürlüler Derneği ortaklığıyla yürütülen “Adana’da Engelsiz Hayatlar” projesinin açılış ve tanıtım toplantısı, Adana BTÜ Yeşiloba Yerleşkesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirildi.

Adana BTÜ'den

 
Törene, Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, Çukurova Özürlüler Derneği Başkanı Ahmet Ataş, Adana Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Mehmet Oruç, Adana Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı Ali Duran Karakaya, üniversite personeli ile çok sayıda engelli ve yakını katıldı.
 
Avrupa Birliği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da desteklenen projede engellilerin üreten ve sürekli gelir elde eden bireyler olarak toplumla bütünleştirilmesi, niteliklerinin arttırılıp diğer bireylerle rekabet edebilmelerinin sağlanması, sosyal ve ekonomik olarak özgürlüklerinin kazandırılması ve eğitimler ile bilgi ve haber kaynaklarına ulaşma yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.
 
Proje kapsamında Adana’da yaşayan 60 engelli katılımcı bireye, Bilgisayar Bakım Onarım, Web Tasarımı ve Çağrı Merkezi Operatörlüğü alanlarında verilecek eğitimler ile mesleki beceriler kazandırılacak.
 
 
Törende ilk sözü Adana Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Mehmet Oruç aldı. Oruç, katılımcılara proje hakkında bilgi içeren bir sunum gerçekleştirdi. Oruç, “projemizin amacı engelli vatandaşlarımıza mesleki eğitimler vererek onları topluma kazandırmaktır.  Proje kapsamında Bilgisayar Bakım Onarım, Web Tasarımı ve Çağrı Merkezi Operatörlüğü alanlarında eğitim verilecektir.  En az ilköğretim mezunu, 18-28 yaş arasında olan her engelli vatandaşımız eğitimlere başvurabilir.  Başvurularımız 15 Kasım 2013 tarihine kadar devam edecektir” ifadelerini kullandı
 
Oruç’un ardından söz alan Çukurova Özürlüler Derneği Başkanı Ahmet Ataş, engellilere yönelik bu tür projelerin bir insanlık gereği olduğunu vurguladı. Ataş, “ Çukurova Özürlüler Derneği olarak kurulduğumuz yıldan itibaren engelli vatandaşlarımızın sorunları için çözüm projeleri ürettik. Avrupa Birliği ve İçişleri
Bakanlığı ve İŞKUR ile projeler yürüttük. Engelli vatandaşların kendi kendilerine yetebilmeleri ve ekonomik özgürlük elde edebilmeleri adına çalıştık. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin ve derneğinin engellilere yönelik bir proje hazırlaması ve bizleri de bu projeye ortak etmesi son derece sevindirici olmuştur. Projede emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

banner560

Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk konuşmasında üniversite, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının ortak projesinde yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Öztürk, “ Seyhan Belediyesi olarak hizmet anlayışımız daima “insan merkezli” hizmet anlayışıdır. Dolayısıyla toplumda en fazla mağdur olmuş kesimlere hizmet ediyoruz. İstatistiklere göre toplumun yüzde 12’sini engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki geriye kalan yüzdelik dilim de her an engelli olabilecek potansiyele sahiptir. Dolayısıyla hizmet yaparken empati kurmak gerekir. Bugün üniversitemiz, derneğimiz ve belediyemizin ortak çalışmasıyla engelli vatandaşlarımıza yönelik projemizin ilk adımını atıyoruz. Bu tür projelerin daimi olmasını umuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, üniversitelerin halka yönelik projeler üretmesi gerektiğini vurguladı. Ersoy, “Adana BTÜ olarak bizim bir sloganımız var. Biz yönümüzü Adana’ya çevirdik. Öncelikle Adana’ya, sonra bölgemize, daha sonrada ülkemizin her noktasına hizmet edeceğiz. Üniversiteler, araştırma, eğitim-öğretim görevlerinin dışında tel örgülerden kurtulup halkla iç içe olmalıdır. Dolayısıyla biz de kamu kurumlarıyla, yerel yönetimlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla, yani Adana’nın dinamikleriyle sürekli iç içe ve beraber olacağız.  Unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız. Yaptığımız bu proje ile toplumda yer alan “engelliler sektörlere yük oluyor” algısını yok etmeyi amaçlıyoruz. Bizi bu yolda yalnız bırakmayan proje ortaklarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.
 
60 engelli adaya verilecek eğitimlerin başvuruları 15 Kasım tarihine kadar Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Ziyapaşa Yerleşkesine ve Çukurova Özürlüler Derneği’ne yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2013, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640