Adana'daki Suriyeliler konteyner kente yerleştirildi

Vali Mahmut Demirtaş, Adana’nın Sarıçam İlçesi’nde kurulan Konteyner Kent’te incelemede bulundu.

Adana'daki Suriyeliler konteyner kente yerleştirildi
banner560

ÇADIRLARDA YAŞAYAN SURİYELİLER KONTEYNER KENT’TE YERLEŞTİRİLDİ

Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan ve kamu kuruluşu temsilcilerinin de hazır bulunduğu incelemede açıklamada bulunan Vali Mahmut Demirtaş, Adana’nın çeşitli mahallelerinde çadırlarda yaşayan Suriyelilerin, daha rahat ve sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sürdürebilmeleri için Konteyner Kent’e yerleştirildiklerini söyledi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Vali Demirtaş, Türkiye’de bir ilke imza attıklarını vurgulayarak, Suriyelilere seracılığı öğretmeye çalıştıklarını ve kendi meyve sebzelerini yetiştirebilmeleri için bölgede bir alan oluşturduklarını söyledi.

banner595
Bölgede, elli bin metre kare üzerindeki bir alanda sera inşa ettiklerine dikkat çeken Vali Demirtaş, “Geçen yıl burada kurduğumuz serada her çeşit sebze ve meyve üretimi yapılabilmekte. Türkiye’de ilk defa Suriyeli misafirlerimize yönelik bu tür uygulama ile onlara bir iş öğretmiş oluyoruz. Adana’da seracılığın çok iyi olabileceğini düşündük ve elli bin metre kare gibi çok büyük bir alana sera inşa ettik. Burada her çeşit sebze ve meyve üretimi yapılıyor. Üretilen ürünleri Suriyelilere veriyoruz. Mesela haftada tahmin ediyorum her aileye 5-6 kilo sebze veriyoruz. Onlar da böylelikle kendi ihtiyacını çok rahat bir şekilde karşılıyor. Meyve ve sebzenin dışında çiçek işine de girdik. Gül üretimi yapılıyor ve satılıyor. O katma değeri de yine o insanlara paylaştıracağız” dedi.

KONTEYNER KENT İLE İLGİLİ BİLGİLER VERDİ

Vali Demirtaş, Konteyner Kent ile ilgili bilgilerde vererek, “30- 35 bin kişinin barınabileceği Konteyner Kent’te 6 bin 136 konteynır, 102 derslikli eğitim alanı, 8 çok amaçlı salon,7 adet Cami, 11 kısımdan oluşan sağlık birimleri, 2 halı saha, 5 basketbol ve voleybol sahası ile 19 çocuk oyun alanından oluşan sportif tesisler, ısınma ve aydınlatma elektrik sistemi ile jeneratör desteği, 13 adet su kuyusu, paket kanalizasyon arıtma sistemi, 35 bin metrekarelik 2 otopark alanı, 24 saat faal 200 adet kameradan oluşan MOBESE sistemi, 3 bin tonluk su deposu, her Konteyner de güneş enerjili su ısıtıcısı bulunmaktadır. Suriyeli misafirlerimizi Konteyner Kent’te yerleştirerek, hem kent içindeki olumsuz görüntüler oluşturan çadırları kaldırmış olduk hem de Suriyelilerin daha rahat, güvenli ve sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürmelerini sağladık” diye konuştu.

SURİYELİLERDEN TEŞEKKÜR

Kendilerini ziyarete gelen Vali Mahmut Demirtaş’a yoğun ilgi gösteren Suriyeliler, yağmurda, çamurlar içerisinde kaldıkları çadırlardan kurtularak, daha iyi bir ortamda yaşamalarına imkan sağlayan Vali Demirtaş’a teşekkür ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580