Adana Kent Konseyi'nden yerel demokrasi çalıştayı

Adana Kent Konseyi, sivil toplumu güçlendirmenin yollarını arıyor.

Adana Kent Konseyi'nden yerel demokrasi çalıştayı
banner560

Türkiye'de sivil toplumu güçlendirecek teşvik mekanizmalarına ilişkin öneriler; Adana Kent Konseyi ile Argüden Yönetişim Akademisi işbirliğiyle düzenlenen Sivil Toplum Çalıştayı'nda tartışıldı. 26 Ekim Çarşamba günü Divan Otel'de düzenlenen çalıştaya; Çukurova Kalkınma Ajansı, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilciler katıldı. Çalıştayda, Adana Kent Konseyi Başkan Vekili Ömer Güner Sazak da hazır bulundu.
Yuvarlak masa konseptinde gerçekleşen çalıştayda konuşan Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan; "Bilindiği gibi sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektörle birlikte, demokrasi ve serbest piyasa ekonomisinin olmazsa olmaz aktörlerinden biridir. Bu nedenle, gerek uluslararası gerekse ulusal belgelerde sivil toplumdan “3. Sektör” olarak bahsedilmektedir. Özellikle AB’ye üyelik sürecimizin başlamasından bu yana tüm hükümetler ve siyasi partiler sivil toplumun güçlendirilmesi gerektiği konusunda tam bir uzlaşma içindedirler." ifadelerini kullandı.
Argüden Akademi'nin kar amacı gütmeyen dünyadaki ilk 10 kuruluştan biri olduğunu belirten Aslan; "Paydaşımız Argüden Yönetişim Akademisi kamu, sivil toplum, özel sektör ve küresel alanda faaliyet gösteren kurumlara ilişkin eğitim, araştırma ve iletişim faaliyetleri yürüten bir kuruluştur. Kamu yararına faaliyet gösteren Akademi, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı tarafından finanse edilmekte; her yıl “Yönetişim” kavramının yaygınlaştırılması ve iyi örneklerin desteklenmesi misyonu ile yürüttüğü faaliyetlerin etkisini “Etki Raporu”nda derlemektedir." diye konuştu.

banner595
Durum değerlendirmesi ve teşvik önerilerinin konuşulmasıyla başlayan toplantıda; Argüden Akademi'nin ülkemizde sivil toplumun teşvikini sağlamak üzere hazırladığı ayrıntılı mevzuat taraması ve anket çalışması katılımcılara sunuldu.
Toplantıda ortaya konan görüş ve öneriler G20 Zirvesi kapsamında bir rapor haline getirilerek İçişleri Bakanlığı'na sunulacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner591

banner580