Adana, yeni simgesini arıyor

Adana'nın daha yaşanabilir bir kent olması için fikir projeleri üreten Adana Genç İşadamları Derneği (Adana GİAD), kentimize yakışacak ve değerini yükseltecek, Adana'nın gelecekte simgesi olacak yeni bir yapı veya alan tasarlanması için kolları sıvadı. Daha önce Seyhan Baraj Gölü ve kıyılarını bir çekim merkezi haline getirmek için geliştirdiği ve 2014 yılında tanıtımını yaptığı Adana GİAD Marinaport projesiyle gündemi değiştiren Adana GİAD, şimdi ise şehrimizin geleceğine damga vuracak olan 'Simge Adana' projesi için çalışmaya başladı.

Adana, yeni simgesini arıyor

Adana GİAD'ın Mart ayında büyük bir organizasyonla tanıtımını yapacağı 'Simge Adana' projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Adana GİAD Başkanı Halid Milli, dünyada birçok kentin, yerlerin veya bölgelerin bir simgeyle anıldığını anımsattı. Paris'te Eyfel Kulesi, Londra'da London Eye gibi simge yapıları herkesin bildiğini ve dünyaca ünlü hale geldiğini hatırlatan Halid Milli, "Adana GİAD olarak biz de şimdi 'Simge Adana' adını verdiğimiz bir projeyi yaşama geçiriyoruz.  Adana'nın Taşköprü ve Büyüksaat Kulesi gibi çok sayıda simge yapısı bulunuyor elbette. Ancak Adana'nın kimliği ve değerlerine uygun, ülke genelinde ve dünyada tanınmasına katkı sağlayacak, kentimizin yeni simgesi olabilecek ve kenti geleceğe taşıyacak, böylelikle Adana'nın bir çekim merkezi haline gelmesine fayda sağlayacak bu projeyle çok önemli bir adım atmış olacağız" dedi. 

banner625
'MİMARİ YARIŞMAYLA BELİRLENECEK'

Kentin ve ülkenin her sorununda, ihtiyaç duyulan her konuda Adana GİAD'ın aktif rol üstlendiğine dikkat çeken Halid Milli, şöyle konuştu: 

"Bizi çok heyecanlandıran 'Simge Adana' adlı fikir projemiz de, kentimiz için büyük bir değer olan Adana GİAD Marinaport projemiz gibi kentimizin yarınlarına, ekonomiden turizme, sosyal yaşamdan kültürel hayatına kadar her alanda ciddi katkı koyacak. Kentimize yeni bir simge kazandıracak bu projemiz için ulusal ve uluslararası mimari yarışmalara katılmış, işinde uzman 10 mimari firmayı kentimize davet ederek bu projemizi anlatacağız. İlgili kişilere Adana ve projemiz hakkında ayrıntılı bir sunum yapacağız. Sunumun ardından yarışma kapsamında mimari firmalardan kentimizin simgesi olacak yapı veya alan için tasarım yapmalarını isteyeceğiz. Adana'da faaliyet gösteren firmaların da arasında yer alacağı bu mimari firmalar bize tasarımlarını gönderecek ve yarışmada dereceye giren ilk 3 firmaya ödül vereceğiz. Bir mansiyon ödülünün de sunulacağı yarışma kapsamında belirlenen tasarımları ve projemizi Mart ayında büyük bir organizasyonla tanıtacağız. Lansmanımıza kentimizin valisini, belediye başkanlarımızı, başkan adaylarımızı, mesleki kuruluşlarımızı ve iş dünyası temsilcilerini davet edeceğiz. Yarışmaya gönderilen eserlerin sergilendiği lansmanda, 'Simge Adana' projesi heyecanımızı herkesle paylaşacağız. Adana'nın Akdeniz'in parlayan yıldızı, Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun çekim merkezi olması için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz."

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2018, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz