Adana'da "kuş müzesi" yapılsın önerisi

Adana Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda ‘Doğu Akdeniz Turizm Sempozyumu’nun bu yıl ikincisi gerçekleştirildi. ‘Ekoturizm’in ana tema olarak belirlendiği sempozyumda, Adana Büyükşehir Belediyesi adına sunumu Kent Estetiği ve Kentsel Dönşüm Daire Başkanlığından Özgün Sözüer yaptı.

Adana'dabanner625

Adana’nın Yumurtalık, Akyatan, Tuzla, Ağyatan lagünleri ile Seyhan Baraj gölünün özellikle kuş göçleri ve barındırdıkları kışlama popülasyonları ile önemli sulak alanlara ve süzülen göçmen kuşlar için önemli göç yollarına sahip olduğunu belirten Özgün Sözüer, sunumunda ekoturizmin, çevreci ve yerel halkın daha iyi ekonomik koşullara ulaşmasını öngören doğa dostu bir turizm olduğunun altını çizdi

Adana Büyükşehir Belediyesi olarak kuş gözlem turizmine büyük önem verdiklerini vurgulayan Sözüer, “Adana ili olarak kuş gözlemi ve kuş gözlem turizmi açısından çok önemli potansiyele sahibiz. Hem doğayı, hem canlıları hem de gözlem yapılan merkezdeki insanları ekonomik açıdan olumlu etkileyen bu potansiyeli, kentimizin markalaşması ve ekonomik pastadan payını alması noktasında çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Adana’nın güvenlik, konaklama gibi kuş turizmi için önemli kriterlere sahip olduğunun altını çizen Özgün Sözüer ayrıca bir kuş türünün kentin sembolü yapılması gerekliliğini vurguladı. Bu noktada Adana’yla bütünleşen turaç kuşunun kentin sembolü olabileceğini önerdi.

Kuş gözlem turizminin hedeflerine ulaşabilmesi açısından Adana’da ‘Yerel Kuş Merkezi’   yapılmasını da öneren Sözüer, bunun Türkiye’de belediyeler tarafından yapılan ilk olduğunu ve dünyadaki örnekleri sıraladıktan sonra kuş gözlem istasyonlarının kurulmasınında gerekliliğine dikkat çekti. Yabanıl kuşların rehabilite edildiği, üretildiği ve doğaya salındığı böyle bir merkezin hayvanseverler ve çevreciler tarafından bir hayvanat bahçesinden çok daha fazla memnuniyet ile karşılanacağı ve turist çekeceği belirtildi


            Adana Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zihni Aldırmaz ile Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Bahadır Dinçer’e Kuş Turizmi ve Kuş Gözlem Turizmi konularında gösterdiği duyarlılık ve çabalardan dolayı teşekkür eden Özgün Sözüer, “Kentin markalaşması, paralı turistlerin kentimize gelmesi, doğal yaşama katkıları ve bu çerçevede ilk adımları atılan Kuş Gözlem Evinin hayata geçirilmesi noktasında önemli katkıları olan Adana Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz