“Aile Hukukunda HMK Uygulamaları" semineri yapıldı

Türkiye Barolar Birliği tarafından Adana Barosu ev sahipliğinde düzenlenen “Aile Hukukunda HMK Uygulamaları-İstinaf ” konulu Meslek İçi Eğitim Semineri meslektaşlarımızın geniş katılımıyla Seyhan Oteli Konferans Salonunda yapıldı.

“Aile Hukukunda HMK Uygulamaları" semineri yapıldı

Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ün kısa açılış konuşmasında yarın 94. yılını kutlayacağımız Cumhuriyetin  ilan kararının nasıl alındığına dair Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün tarihi sözleriyle o geceyi anlattı. 
29 Ekim’in yok olma tehdidi altındaki bir ulusun küllerinden doğup, filizlenerek geleceğe umutla bakan bir Cumhuriyeti inşa ettiği tarih olduğunu söyledi.

Ülkemizin son günlerde demokrasi ve Hukuk  Devleti alanında çok ciddi sıkıntılar yaşamış ve yaşamaya devam ettiğini bu konuda barolara önemli görevler düştüğünü belirtti.

Av. Küçük, eğitimin keyifli ve verimli geçmesi dileğinde bulundu. Daha sonra seminer oturumuna geçildi.

Oturumu TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Serpil Özok yönetti.

Semineri izlemeye Adana Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak, Bölge Adliye Mahkemeleri Adalet Komisyonu Başkanı Hakan Kuzu, Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Baro Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz, Baro Saymanı Av. İlknur Önal, yönetim kurulu üyeleri Av. Hasan Alkan, Av. Özge Doğan İşcan ile baro mensubu avukat ve stajyer avukatlar geldiler.

Av. Özok, baroya güzel evsahipliğinden ve 29 Ekim sabahına Adana’da uyanacak olmasının mutluluğunu ifade etti.

banner560
Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, konuşmasının ilk bölümünde aile hukukunda Yargıtay uygulamaları hususunda ilk kez duyulan kararları örneklerle anlattı. 


Gençcan, hukuk usulünde dikkat edilmesi gereken konuları sıraladı ve her birine çeşitli örnekler verdi.

Aile arabuluculuğunun bağımsız bir kanun haline getirilmesi konusunda Ankara’da Çalıştay yapıldığını, kendisinin bu konuda söz söyleme hakkı bulunduğunu belirten Ömer Uğur Gençcan şöyle devam etti: “Çalıştay’da aile arabuluculuğunun bağımsız kanuna bağlanması gerektiğini önerdim. Arabuluculuk faydalı bir kurum. Elverişli olmayan bir konunun elverişli gösterilmesine karşıyım. Boşanmak isteyenin gideceği yer avukattır dedim. Çünkü arabulucuda boşanmak mümkün değil. Arabuluculuğu iki türlü anlıyorlar. Bir teknik arabuluculuk, ötekinin adını henüz koymadılar. Arabulucunun tekniği mekniği yoktur. Teknik arabuluculuk denilen şeyin adını şöyle koymuşlar: İcra edilebilirlik şerhi tutturabilen kişiye arabulucu denir. Buna karşı çıkan yok. Bir avukat bir boşanma kararına icra edilebilirlik şerhi düzenlettirebilir mi, mümkün değil”.

Gençcan, “Hergün HMK çalışın yoksa davayı kaybedersiniz. Baroların işini gücünü bırakıp HMK öğretmeli. Bir kadın boşanma davasını arzuhalciye dilekçesini yazdırmış, kadın, dövülmüş, sövülmüş davayı kaybetmiş, bir sordum bir şahit göstermemiş. Öğrendiğime göre dava dilekçesinde ‘Allah şahit’ yazılmış” .

Gençcan, bu yıl dairesine 400 istinaf dosyası geldiğini bu sayının geçen yıl 2.500 dosya olduğunu ifade etti.

Konuşması baştan sona sohbet havasında geçen, konuşmasını kesip soru soranların sorularını yanıtlayan, yaptığı şakalar ve esprilerle dinlenebilirlik oranını yükselten Gençcan, toplumun temel taşı aile ve aile hukukunun yakıcı sorunlarını ironik bir dille anlatması dikkatlerden kaçmadı.

Gençcan oturum sonlarında katılımcıların sorularını yanıtladı. Toplantı sonunda  Ömer Uğur Gençcan’a Teşekkür Belgesi sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner621