Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 90. yılı

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Ulu Önder Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 90. yıldönümünü yazılı bir mesajla kutladı. Aldırmaz, aradan geçen 90 yıla rağmen Ulu Önder'in Adana'ya gelişinin tüm Adana halkına ilk günkü gururu ve heyecanı yaşattığını dile getirdi.

Atatürk'ün Adana'ya gelişinin 90. yılı


banner625

        Mustafa Kemal Atatürk'ün ikisi Kurtuluş Savaşı'ndan önce olmak üzere Adana'yı 9 kez ziyaret ettiğini hatırlatan Zihni Aldırmaz, bunun Ulu Önder'in bölgemize verdiği önemin bir göstergesi olarak algılanması gerektiğini vurguladı. Ancak 1918'e yaptığı ilk ziyaretin tarih açısından daha ayrı bir yeri olduğuna işaret eden Aldırmaz şunları kaydetti;

        "Ulu Önder, Yıldırım Orduları Komutanlığı'nı Adana'da Alman Liman Fon Sanders'tan teslim aldığı ilk ziyarette Adana eşrafıyla önemli görüşmeler yapar. Bu görüşmeler sonucunda da halkın bir Kurtuluş Savaşı yapma isteğinde olduğunu anlar. O nedenledir ki; savaştan sonra 15 Mart 1923'teki Adana ziyaretinde  'Efendiler, bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü. bu memlekette. bu güzel Adana'da doğmuştur' şeklindeki ünlü sözünü söylemiştir. Adana'ya gerçekleştirdiği ilk ziyaretten sonra İstanbul'a giden Mustafa Kemal Atatürk, boğazları kontrolleri altına alan işgal kuvvetlerinin gemilerini görünce yine  'geldikleri gibi giderler' sözünü büyük bir inançla tarihe not eder. Adanalılar olarak, Ulu Önder Atatürk'e  bir ulusu esaretten kurtaracak destansı bir Kurtuluş Savaşı'nın ilhamını verdiğimiz için gurur duymalıyız. Türk Milleti olarak da, Atatürk gibi bir lidere ve kurtarıcıya sahip olmaktan ne kadar kıvanç duysak azdır. Bu duygu ve düşüncelerle Ulu Önder'in Adana'ya gelişinin 90. yıldönümü hepimize kutlu olsun"

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2013, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz