Atilla Eker “İç tüzükle meclis susturuluyor”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, içtüzük değişikliğiyle Meclisin susturulmasının hedeflendiğini öne sürdü. Eker “Demokrasinin en temel göstergelerinden biri iktidarı ve muhalefetiyle özgürce konuşup, tartışan bir Meclis’in varlığıdır” dedi.

Atilla Eker “İç tüzükle meclis susturuluyor”

İŞLEYEN İLK VE TEK DEMOKRATİK CUMHURİYET TÜRKİYE’DİR

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, “Türkiye, bulunduğumuz coğrafyada işleyen ilk ve tek demokratik Cumhuriyettir”dedi. “Halkımız bu içtüzük değişikliğinin sıradan bir değişiklik olmadığını belirten Eker sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu içtüzük kirli bir halkoylamasıyla halka dayatılan “tek adam ve tek parti rejiminin” uygulama yasalarının Meclis’te muhalefetle karşılaşmadan, hızlı, kolay çıkartılmasını planlanıyor. Bu uygulama yasaları, değişen Rejimi kalıcı kılacak seçim ve siyasi partiler düzenini kuracak.  Tüm Devlet yapısını, kurum ve kuruluşları yeni Rejime göre düzenleyecek, yetki ve sorumluluklarını belirleyecek olması bakımından hayati önemdedir. İçtüzük bu yıkıcı değişimi engelsiz, muhalefetsiz tamamlamayı amaçlıyor. Siyasi parti grupları ile milletvekillerinin hem konuşma süreleri, hem konuşma sayıları sınırlandırılıyor. Meclis’in hükümet üzerindeki denge ve denetim mekanizmaları yok ediliyor. Meclis’te tek sesliliği, iktidarın sesini dayatıyor.  

BU DEĞİŞİKLİK ANAYASAYA AYKIRIDIR

banner560
Muhalefetin konuşma, tartışma hakları gaspediliyor. Halkın seçtiği milletvekillerinin söz hakları ellerinden alınıyor. Bu içtüzük değişikliği ile muhalefetsiz bir Meclis, muhalefetsiz bir toplum yaratılmak isteniyor. Bu bir Meclis içi darbe niteliğindedir. Cumhuriyetin kurucu ilkelerine, Anayasaya aykırıdır.”

Bu içtüzük değişikliği ile Gazi Meclisin kalıcı olarak işlevsizleştirileceğini iddia eden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı Atilla Eker, “16 Nisan’da getirilen rejim değişikliği ile hedeflenen Atatürk Cumhuriyeti’nin sonlandırılmasıdır. İçtüzük ile de Meclis susturularak bu konuda bir adım daha atılmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Didem Guren
Didem Guren - 13 ay Önce

sonuna kadar atatürkün yolundayız

SIRADAKİ HABER