Av. Küçük TBMM'yi adres gösterdi

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük ilk ruhsat töreninde, yaptığı konuşmasında 1 Kasım 1922 yılında Saltanatın kaldırılmasının üzerinden tam 94 yıl geçtiğini, Cumhuriyetin kurulmasıyla elde edilen hukuk ve evrensel hukuk kazanımların ortadan kaldırılmaya çalışılmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

Av. Küçük TBMM'yi adres gösterdi
banner560

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük ilk ruhsat töreninde, yaptığı konuşmasında 1 Kasım 1922 yılında Saltanatın kaldırılmasının üzerinden tam 94 yıl geçtiğini, Cumhuriyetin kurulmasıyla elde edilen hukuk ve evrensel hukuk kazanımların ortadan kaldırılmaya çalışılmasını doğru bulmadıklarını belirterek ” Bundan sonraki süreçte umudumuz ve beklentimiz olağan hukuk kurallarının uygulanması, yasama meclisi TBMM’nin sorumluluğu ele almasıdır” dedi. 
Av. Küçük, konuşmasında şunları söyledi: 
“Saltanatın kaldırılmasından sonra yasama meclisi TBMM ve halk iradesi egemen kılınmıştır. Bugün de ülkemizin içinden geçtiği OHAL sürecinde çıkarılan KHK’lar ile  maalesef yasama meclisi ve halk iradesi devre dışı bırakılmıştır.   Biz, adres olarak yasama meclisi TBMM’yi gösteriyoruz. Yargı denetiminden kaçırılmaya çalışılarak ve yargının etkisiz hale getirildiği, savunma hakkının ve adil yargılanma ilkesinin zedelendiği  düzenlemeleri ve uygulanmaları doğru bulmuyoruz. Cumhuriyet’imizin 93 yıllık kazanımlarının kaybolmasına neden olan ve evrensel hukuk ilkelerini bir kenara bırakan anlayışın da son bulmasını istiyoruz. Bu tür düzenlemelerin kuvvetler ayrılığı ilkesine dayalı, parlamenter rejimlere özgü bir şekilde yasama meclisi tarafından hazırlanarak, yasama yoluyla hayata girmesini en doğru yöntemdir. Bundan sonraki süreçte umudumuz ve beklentimiz olağan hukuk kurallarının uygulandığı, yasama meclisinin ve TBMM’nin sorumluluğu ele almasıdır. Bundan sonraki süreçte yaşanan olumsuzluklardan dersler çıkartılarak kamu hizmetlerinde ve görevlerinde cemaat ve menfaat grupları yapılanması olmaksızın liyakat esas alınmalıdır.  Umuyorum ki en kısa zamanda normalleşme sürecine gireriz. İşte o zaman hep beraber ülkemizin yarınlara daha umutla bakabiliriz” 
Av. Küçük, ruhsat alan genç meslektaşlarını ve onları yetiştiren aileleri kutlayarak, meslek etiğine ve kurallarına yaraşır bir yaşantı devam ettireceklerine inancının tam olduğunu vurguladı. 
RUHSAT ALANLAR
Adana Barosu’nda staj dönemlerini tamamlayan; Merve SARIGÜL, Yasemin Serikler, Serda Uzun, Mustafa Anıl Uğurlu, Gökhan Gözübüyük, Ayşe Hakkoymaz, Hacı Mehmet Coşkun, Alp Eren Karslı, Ali Emen, Cihat Esen ve Münevver Etral.
CÜBBE GİYDİRENLER
Av. İlksen Nazlı, Av. Yakup Serikler, Av. Ferhat Pamuk, Av. Oğuz Yiğitsözlü, Av. İhsan Bermekoğlu, Av. İlyas Arslantaş ve Av. Zehra Bulut.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner578