Baro'dan hayvanlara eziyete suç duyurusu

Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Adana ve Muğla'da at ve köpeğe yönelik yapılan eziyetlere karşı 2 ayrı suç duyurusunda bulundu.

Baro'dan hayvanlara eziyete suç duyurusu

Baro Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri ile Adana Cumhuriyet Savcılığı Suçüstü Bürosu’na suç duyurusunda bulundu.

“İNSAN HAKKI GİBİ HAYVAN HAKKI DA VAR”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Baro Başkanı Av. Küçük, "Hayvanlar her gün bir yerlerde şiddete uğruyor, aç ve susuz kalıyor, kışın soğukta üşüyor, yazın sıcakta bunalıyor. Oysa onların da en az insanlar kadar yeryüzünde yaşam hakları var. Maalesef ülkemizde hayvan hakları konusu üzerinde yeterince durulmuyor.  Nasıl insan hakkı varsa hayvanların da hakkı vardır. Hayvanlara eziyet mutlaka suç kapsamına alınmalı, bir canlıya zarar vermek kabahat değil suçtur.. Batı da en azından hayvan eziyet ve öldürme bir suçtur. Komşunun kedisini, köpeklerini zehirleyenleri, mama ve su verenlere saldıranları görmek bize acı vermektedir. " dedi.

banner625
Suç duyuruları; 

26 Temmuz 2018 tarihinde Muğla'nın Seydikemer ilçesinde bir köpeğin 48 F 3848 plakalı otomobilin arkasına iple bağlanarak sürüklenmesi,  

24 Ağustos 2018 tarihinde bakımsızlıktan kemikleri sayılan bir atın Adana'nın Merkez Seyhan ilçesi Türkocağı Mahallesi'ndeki metruk bir binanın önündeki ağaçlara bağlı, gözü oyularak işkence edilmesine dair yapıldı.

Suç duyuruları sırasında Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı  Av. Gülşah Görür, Komisyon üyeleri Av. Çağla Çınar Sevimli ve Av. Ali Mert Karakılçık da hazır bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz