Başkan Karalar’dan Çocuklara Yaz Sürprizi

Adana’da sulama kanallarında meydana gelen boğulmaların önüne geçmek için Seyhan Belediyesi tarafından 3 yıldır uygulamada olan ‘Portatif Yüzme Havuzu Projesi’ bu yılda okulların kapanması ile birlikte hizmete girecek.

Başkan Karalar’dan Çocuklara Yaz Sürprizi

 Adana’da aşırı sıcaklardan bunalan çocuklar serinlemek maksadı ile şehir merkezinden geçen sulama kanallarında yüzerek serinlemeyi tercih ediyor. İşte bu nedenle her yıl sulama kanallarında yüzlerce boğulma olayı meydana gelirken onlarcası ölümle sonuçlanıyor. Adana’da bu boğulma olaylarının önüne geçmek isteyen Seyhan Belediyesi farklı bir uygulamayı hayata geçirdi. İlçenin 20 farklı noktada kurulan portatif yüzme havuzlarında gençlerin ve çocukların kanallara gitmesi engelleniyor. Gelir seviyesi düşük kenar mahallerde kurulan havuzlarda çocuklara güvenli bir ortamda yüzme dersleri veriliyor. Yapılan açıklamada havuzların kurulmaya başladığı okulların kapanması ile birlikte hizmete gireceği bildirildi. 2 yılda toplam 50 bin kişinin faydalandığı havuzlardan bu yıl 25 bin kişinin faydalanması planlanıyor. Havuzlarda eğitim görmek isteyenler için kayıtların havuzların bulunduğu okullarda başladığı duyurulurken kullanılacak bone, terlik, havlu ve şort gibi malzemeler belediye tarafından ücretsiz olarak verilecek.

“BİR TEK BOĞULMANIN DAHİ ÖNÜNE GEÇEBİLİRSEK PROJEMİZ BAŞARILIDIR

banner625

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın göreve gelmesi ile birlikte hayata geçirdiği ve her yıl uygulaması devam eden projede kamuoyundan takdir alıyor. Her yıl onlarca insanın boğularak yaşamını yitirdiğini belirten Başkan Zeydan Karalar, proje ile 1 boğulma olayının dahi önüne geçilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Karalar, “Yaz aylarında kavurucu sıcaklardan bunalan on binlerce çocuk serinlemek için şehir içinden geçen sulama kanallarına giriyor ve pek çok boğulma vakası yaşanıyordu. Yaz aylarında boş kalan okul bahçelerine kurulan ‘Portatif Yüzme Havuzları’nda hem binlerce çocuk yüzme öğrendi hem de sıcak havalarda serinleme imkânı buldu. Üstelik bu çok önemli projeden başvuran herkes ücretsiz olarak yararlandı. Yüzme havuzu hizmetinde Adana’da değil Türkiye’de çığır açan bir ilgi gerçekleştirdik. Portatif Yüzme Havuzları ile Seyhan’ın her noktasında evlatlarımıza hem ücretsiz yüzme eğitimi verdik hem de yazın kavurucu sıcağında onlara serinleme imkânı tanıdık. Bu yaz döneminde geçen yıl yaptığımız hizmetin sayısını arttıracağız. Portatif Yüzme Havuzları Projemizle Türkiye’nin farklı bölgelerindeki yerel yönetimlere de örnek olmanın haklı gururu yaşıyoruz.”

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
hamdi
hamdi - 2 yıl Önce

başkanım elinize sağlık küçük ama çok önemli bir hizmet

SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz