Başkan Sözlü, ‘Karnıyarık’ için tarih verdi

İnşaat ihale takviminden 2 ay erken bitecek, açılış töreni Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü olan 5 Ocak’ta yapılacak.

Başkan Sözlü, ‘Karnıyarık’ için tarih verdi
banner560

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle 8 ilçenin muhtarlarını kutlama yemeğinde ağırlayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, halk arasında ‘Karnıyarık’ diye anılan D-400 Karayolu Turhan Cemal Beriker Bulvarı Altgeçidi’nin üzerini kapatma çalışmalarını ihale takviminden 2 ay erken tamamlayacaklarını açıkladı. Başkan Sözlü, “Karnıyarık inşaatını kasım ayı sonunda bitireceğiz. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 5 Ocak’ta da açılış töreni yapacağız” dedi. 
MUHTARDAN ÇİLEKLİ TEŞEKKÜR
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle düzenlediği ikinci organizasyonda Saimbeyli, Feke, Kozan, İmamoğlu, Pozantı, Yumurtalık, Aladağ ve Tufanbeyli ilçelerinde görev yapan muhtarlar HiltonSA Otel’de misafir edildi. Adana Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı’nın etkinliğinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe, Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik, Pozantı Belediye Başkan Vekili Mahmut Sami Baysal, Genel Sekreter Şaban Acar, ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Şahin muhtarlarla bir araya geldi. Kutlama yemeğini Adana Büyükşehir Belediye Konservatuvarı sanatçıları şarkılarıyla renklendirdi.  
Yaklaşık 400 muhtarın katıldığı etkinlikte bazı muhtarlar söz alıp, Adana Büyükşehir Belediyesi’nden içme suyu, yol ve kırsal kalkınma hizmetleriyle ilgili memnuniyetlerini dile getirdi. Pozantı’nın Karakışlakçı Muhtarı Harun Yetkin, Çilek Destekleme Projesi kapsamında yetiştirdikleri mis kokulu çilekleri Başkan Hüseyin Sözlü’ye hediye etti. 

KIRSALDAKİ İLÇELERE 50 KÖPRÜ, 500 KM İÇMESUYU HATTI

Muhtarlara hitap eden Başkan Hüseyin Sözlü, siyasi görüş ayrımı yapmadan muhtarlarla belediye birimlerinin güçlü iletişim kurduğunu vurgulayıp, her türlü etnik ve mezhepsel ayrımcılıktan uzak kalmaya büyük özen gösterdiklerini söyledi.
Hak, hukuk, adalet ilkelerine bağlı kalarak hizmet ürettiklerinin altını çizen Başkan Sözlü, içme suyu, yol, köprü ve kırsal kalkınma projeleriyle Adana’nın kırsal ilçelerinde yaşayan hemşehrilerinin refah düzeyini arttırma çabası verdiklerini dile getirdi.
2,5 yıllık görev sürecinde Adana’nın ilçelerine yaptıkları köprü sayısının 50’yi geçtiğini, döşenen içme suyu şebekesinin 500 kilometre bulduğunu aktaran Başkan Sözlü, kırsal yörelerde içme suyu konusunda da hassasiyet gösterdiklerini vurguladı. Başkan Sözlü, içme suyu kadar sulama suyu hizmetlerinin de yaygınlaşması için çalışmaların devam ettiğini belirtip, Saimbeyli’de 8 köyü kapsayan 40 bin dönüm arazinin sulanabilir hale getireceklerini anlattı. İnşaat devam eden Devlet Bahçeli Köprüsü’nün yanında Seyhan nehri üzerine iki, Ceyhan nehri üzerine bir köprü daha yaparak ulaşımı rahatlatacaklarını duyuran Başkan Sözlü, D-400 Karayolu Turhan Cemal Beriker Bulvarı Altgeçidi’nin üzerinin kapatılması projesine yoğunlaştı. 

KARNIYARIK ADANA’NIN EN BÜYÜK BELASI
Başkan Sözlü, kent merkezinde doğu-batı yönünde 7-8 metre derinliğinde çukur görüntüsü oluşturduğu ve ulaşımı daha da karmaşık hale getirdiği için halk arasında ‘Karnıyarık’ diye anılan altgeçidin inşaatının ihale takvimine göre 2 ay erken tamamlanacağını  müjdeledi. 4 yıl önce Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yaklaşık 36 milyon lira harcamayla yapılan Turhan Cemal Beriker Bulvarı’nın üzerinin kapatılması için bu kurumdan D-400’ün Çukobirlik’ten İncirlik’e kadar olan 26 kilometrelik bölümünün devrini almaz zorunda kaldıklarını aktaran Başkan Sözlü, “Büyük proje diye seçim propagandası yaptılar, altgeçit inşa ettiler. Ama yaptıkları Karnıyarık, Adana’nın en büyük belası oldu. Kent içi trafik kilitlendi. Şimdi biz Türk Kuşu Kaşvağı’ndan Müze Kavşağı’na kadar olan 375 metrelik güzergahın üzerini prefabrik kirişlerle kapatıyoruz. Yan yolları 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş olacak şekilde genişletiyoruz. İnşaatı kasım sonu gibi bitireceğiz. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 5 Ocak’ta da açılış töreni yapacağız. Karnıyarık belasını temizlemek için iki yıl uğraştık. Söz verdiğimiz hizmetleri yerine getirme noktasında tereddütümüz yok. Bizim kitabımızda mazerete sığınmak yok. Yerimizi daraltsalar da en babayiğit halayı çekeriz” diye konuştu. 
Programın sonunda Başkan Hüseyin Sözlü, her ilçenin muhtarlarıyla kafile olarak ayrı ayrı hatıra fotoğrafları çekildi. Sözlü, belediye bürokratlarıyla birlikte muhtarları tokalaşarak uğurladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER