banner676

Büyükşehir'den skandal" zam" açıklaması

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı dünya tarihine girecek skandal bir açıklamaya imza attı.

Büyükşehir'den skandal" zam" açıklaması

YORUM - HABER Murat BERHUN

YORUM HÜR'DÜR.

Halkın aklıyla dalga geçen açıklamaya göre bir hafta öncesine kadar 2,50 Krş'ye Kent Kartsız dolmuşlara binerek seyehat eden bir sivil yolcu, bugün yine kent kartsız 3 TL'ye bu hizmeti alabiliyor. Halkın hakkını aramak adına bunu haber yapınca da "Kötü Niyetli Kişi" oluyoruz.

Peki gerçek ne?

Biraz görevlerini yapabilecek kadar yetenekli yöneticiler olsa aradaki farkı net ortaya koyacak açıklama yaparlardı. Ancak bunun yerine bunu yazabilecek cesarete sahip medya mensuplarını karalamayı tercih ediyorlar.

O zaman soruyoruz?

1 - Madem zam yok, bir sivil yolcu neden kent kartsız bir kaç gün öncesine kadar 2,50 Krş'ye dolmuşa binebilirken, şimdi neden araç kartı adı altında 3 TL'ye aynı hizmeti alıyor?

2 - Madem zam yok, utanmadan sıkılmadan 16 Ağustos 2017'de Sivil ücret 2,60 iken (Dolmuşlar 2,50 olarak uyguladı) siz neden açıklamanızda araç kartı ile ücret 3,00 TL yazıyorsunuz? 16 Ağustos 2017'de Toplu taşımaya zam yapıldığında 3.00 TL diye hiç bir ücret açıklanmadı. 0,50 kuruş fark ne anlama geliyor? Normal insanlar bunu artış veya zam olarak öngörüyor. Size göre 0,50 Krş nedir? Güzelleme midir? Yeşillik midir? Pilava dökülen yağ araya gitmez midir?

Nedir? 

3 - Koskoca bir kurumsunuz? Fiyat farkını izahat etme şekliniz bu mudur? İnsanlara doğru bilgi vermek yerine bunu yazan medyaya "Kötü niyetliler" demek midir, çözümünüz? "Fiyat yine 2,55'tir. Ancak Araç kartı maliyeti eklendiği için fiyat 3 TL'ye çıkmaktadır. Bunun önüne geçmek için tüm yolcularımızın bir kent kart almasını öneririz. Bu şekilde dolmuşlardan bizim belirlediğimiz fiyat olan 2,55 Krş'den faydalanabilirsiniz" demek bu kadar zor mu? O kadar da mı akıldan bilimden uzaksınız? 

4 - Utanmadan sıkılmadan gerçekleri yazan medyaya "Kötü niyetliler" diyeceksiniz, ancak onların yazdıklarını doğrulayan bir açıklama yapacaksınız. Anladık. Tamam. Sanırım Adanalılar da anlamıştır. 

HABER KUTSALDIR.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

banner625
---------------------------------- 

Adana Büyükşehir Belediyesi, 1 Ağustos’tan itibaren paralı binişlerin sona ermesinin ardından özel halk otobüsleri ve dolmuş ücretlerinde artış yapıldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Toplu taşıma ücretlerine zam yok!

'Toplu taşıma ücretlerinde artış iddiaları gerçek dışı'

Adana Büyükşehir Belediyesi, 1 Ağustos’tan itibaren özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda paralı binişlere son verilip, Kentkart, Araçkart ve temassız kredi kartlarıyla toplu taşıma uygulamasına geçilmesinin ardından ortaya atılan zam iddialarının gerçek dışı olduğunu duyurdu. Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, toplu taşıma ücret tarifelerinin belirlendiği 16 Ağustos 2017 tarihinden bu yana mazot fiyatlarında yüzde 24.94 oranında zam gelmesine rağmen,  yaklaşık bir yıl önceki ücretlerin geçerli olduğunu bildirdi.
KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER ZAM İDDİALARIYLA KAFA KARIŞTIRIYOR
Adana Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma hizmetinin güvenli ve ekonomik şekilde yürütülmesi amacıyla uygulamaya konulan elektronik ücret toplama sisteminde tam otomasyon sağlayıp, 1 Ağustos 2018’den itibaren özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda paralı biniş uygulamasına son verdi. Söz konusu tarihten itibaren vatandaşlar, belediye otobüsleri ve metroda olduğu gibi özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda da Kentkart, Araçkart ve temassız kredi kartlarını kullanarak seyahat etmeye başladı. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından bazı internet platformlarında ve sosyal medyada kötü niyetli kişilerin toplu taşıma ücretlerinde zam yapıldığına ilişkin gerçek dışı paylaşımları dikkat çekti. Bunun üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, mevcut ücret tarifelerinde zammın söz konusu olmadığını, yaklaşık bir yıl önceki fiyatların aynen geçerli olduğunu duyurdu. 
ÖZELK HALK OTOBÜSLERİ İLE DOLMUŞLARDA ÜCRET FARKI DÜŞÜRÜLDÜ
Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi’nden yapılan açıklamada, toplu taşıma ücret tarifelerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 16 Ağustos 2017 tarihli kararıyla belirlendiği, bugüne kadar mazot fiyatlarına yüzde 24.94 oranında zam yapılmasına rağmen yaklaşık bir yıldır toplu taşıma ücretlerinde artışın söz konusu olmadığı bildirildi. 18 Nisan 2018 tarihli UKOME kararıyla özel halk otobüsü ve dolmuş tarifleri arasındaki ücret farkının da 30 kuruştan 20 kuruşa düşürüldüğü belirtildi. Ayrıca 18 Temmuz 2018 tarihli UKOME toplantısında özel halk otobüsü ve dolmuşlarda yolcuların Kentkartı olmadığında araçtan inmemesi için Araçkart’tan yararlanmasına karar verildiği, ücretin de zaten var olan bir binişlik elektronik bilet ücretine eşitlendiği ifade edildi. 
MEVCUT ÜCRET TARİFESİ 
Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın açıklamasında bir yıldır geçerli olan ücret tarifesi Adana kamuoyunun bilgisine yeniden sunuldu;
 

TOPLU TAŞIMA ÜCRET TARİFESİ

Belediye Otobüsü ve Metro

Özel Halk Otobüsü

Dolmuş

Akıllı Kart

Öğrenci

1,40 ₺

1,55 ₺

1,75 ₺

İndirimli

1,80 ₺

-

-

Sivil

2,25 ₺

2,35 ₺

2,55 ₺

Araç Kartı

-

3,00 ₺

3,00 ₺

Temassız Kredi Kartı İle Biniş

2,25 ₺

2,35 ₺

2,55 ₺

Elektronik Bilet (Kullan At) Ücretleri

1 Biniş

3,00 ₺

2 Biniş

5,50 ₺

3 Biniş

10,50 ₺

Belediye Otobüsleri ve Metroda 1 Saat İçinde 2. Binişler Ücretsizdir.

ÜCRETSİZ BİNİŞ

Belediye Otobüsü ve Metro

Özel Halk Otobüsü

Dolmuş**

65 Yaş Üzeri

Ücretsiz

Ücretsiz

-

Engelli

Ücretsiz

Ücretsiz

-

Gaziler

Ücretsiz

Ücretsiz

-

Şehit ve Gazi Yakınları

Ücretsiz

Ücretsiz

-

16 AĞUSTOS 2017'DE YAPILAN ZAM SONRASI ÜCRETLENDİRME İLE İLGİLİ O DÖNEM YAPILAN BASIN BÜLTENİ.

O ZAMAN YAPILAN ZAMDA TOPLU TAŞIMADA TEK BİNİŞLİK ADI ALTINDA DAHİ 3,00 TL DİYE BİR FİYAT AÇIKLANMAMIŞTI. 

Adana ESOB’un toplu ulaşım ücretlerinin artırılması yönündeki talebi Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından karara bağlandı. Yapılan yeni zamlarla dolmuş ücretleri sivil 2.25’den 2.60 liraya, öğrenci 1.60 liradan 1.80 liraya yükseldi.

Özel Halk otobüsleri fiyatları öğrenci 1,40’dan 1,50 liraya, sivil de 2.00 liradan 2.30’a, belediye otobüsleri fiyatları ise 1,20 liradan 1.40’a, öğretmen 1.60’dan 1.80’e, sivil 2.00 liradan, 2.25’e çıkartıldı.

Metro bilet fiyatları da sivil 2.00 liradan 2,25’e, öğretmen 1,60’dan 1,80’e, öğrenci 1,20 liradan, 1,40’a yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz