banner641

Çıtırık: Cezanın yasal dayanağı yok

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Adana Demirspor-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor takımları arasında oynanan maçta, tribünlerde siyasi içerikli döviz açtığı iddiasıyla, bayan taraftara spor müsabakalarını seyirden men cezası verilmesinin yasal dayanağı bulunmadığını söyledi.

Çıtırık: Cezanın yasal dayanağı yok

banner560

Konuyla ilgili düzenlemenin 6222 sayılı Sporda Şiddetin ve Düzensizliğin Önlenmesi Yasası’nda belirtildiğini kaydeden Çıtırık, “Yasanın 12. Maddesi spor alanlarına girmesi yasak olan maddeleri tüketici bir şekilde saymıştır. Cezalandırılmayı gerektirecek yasak olan maddeler; ruhsatlı dahi olsa ateşli silahlar, kesici, delici, patlayıcı, parlayıcı ve yakıcı maddeler, uyuşturucu veya uyarıcı maddeler ve ilgili federasyonun belirlediği esaslara aykırı olarak alkollü içeceklerdir. Bunlar arasında ‘pankart-döviz’ gibi maddelerin tribüne sokulması yasaklanmamıştır” dedi.

Yasanın hiçbir yerinde siyasi içerikli slogan atılmasının, pankart ve döviz açılmasının suç olarak tanımlanmadığını belirten Çıtırık, şunları aktardı:
“Kanunun 14. Maddesi; Spor alanlarında veya çevresinde taraftarların grup halinde veya münferiden belirli bir kişiyi hedef veya muhatap alıp almadığına bakılmaksızın duyan veya gören kişiler tarafından hakaret olarak algılanacak tarzda aleni olarak söz ve davranışlarda bulunmaları halinde, fiilleri daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, şikayet şartı aranmaksızın, failler hakkında 15 günden az olmamak üzere adli para cezasına hükmolunur. Spor alanlarında veya çevresinde toplum kesimlerini din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan söz ve davranışlarda bulunan kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Birinci ve ikinci fıkralarda tanımlanan suçların yazılı pankart taşınması veya asılması ya da duvarlara yazı yazılması suretiyle işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.”
Bu düzenlemelere bir bütün olarak bakıldığında açılan pankartın 14. madde kapsamında kalmadığının net bir şekilde ortada olduğunu kaydeden Mengücek Gazi Çıtırık, maddenin incelendiğinde Adana Demirspor’un bayan taraftarının “sahaları Hackledik, Redhack” yazılı olan dövizinde hakaret içeren bir unsurun bulunmadığını vurguladı.

“RABİA İŞARETİNE 4 İLA 8 MAÇ MEN CEZASI ÖNGÖRÜLMEKTE”
Çıtırık, sadece Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. Maddesi’nin ideolojik propagandayı yasakladığını ifade ederek, şunları söyledi:
“Bu madde 4 ila 8 maç müsabakadan men cezasını öngörmektedir. Bu hüküm de Rabia işareti yapan Emre Belezoğlu gibi futbolculara uygulanmamıştır ve taraftara uygulanması mümkün değildir. Ayrıca, Mısır'da gelişen olaylar nedeniyle, Mursi ve Müslüman Kardeşlere de destek veren siyasi içerikli pankart, döviz ve kaşkol ile propaganda yapan kişiler hakkında da emniyet tarafından bir işlem yapılmadığı görülmüştür. Spor Toto Süper Lig 'in 2'inci haftasında Kasımpaşa- Kayserispor maçında da "ideolojik" sloganlar atılmıştı. Karşılaşmanın 34'üncü dakikasında tribünlerde "Kasımpaşa çocuğu Tayyip Erdoğan", "Polise uzanan eller kırılsın", "Çevik Kuvvet oley" ve "Gel bakalım gel bakalım Kasımpaşa'ya gel bakalım" tezahüratları yapıldı. Yine bu sloganlara da emniyetin sessiz kaldığı ve bir işlemin yapılmadığını hatırlatmak isteriz.”
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner640