ÇMO'yu ziyaret eden Tümer'den "Çevre" duyarlılığı

Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube yönetimini ziyaret eden CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, çarpıcı gerçeklere işaret etti

ÇMO'yu ziyaret eden Tümer'den "Çevre" duyarlılığı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın 81 ili oluşturan Türkiye genelinde havası en kirli 3. kent olduğunu, gürültü kirliliğinde ise birinci sırada yer aldığına dikkat çekti.
Göreve yeni seçilen Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Tümer, çevreyi, doğayı korumak, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde teslim etmek için her kurumun ve bireyin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

TEHLİKELİ ATIKLAR…
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın açıkladığı verilere göre ülkemizde her an farklı sanayi tesislerinden tonlarca tehlikeli atık oluşturulduğunu, yapılan akademik çalışmalarda Türkiye`de 2009 ve 2015 yılları arasında yılda ortalama 7,2 milyon ton tehlikeli atık oluştuğu ve bu süre içinde yaklaşık olarak toplam 50,5 milyon ton tehlikeli atığın üretilmiş olduğunun öngörüldüğünü, atık yönetimi temel ilkesinin öncelikle atıkların oluşumunun azaltılması ve yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm en son çare olarak da bertaraf yöntemini ortaya koyduğunu anlatan Tümer, “Çevre Mühendislerinin kaydettiği gibi tehlikeli atıkların yönetimi de bu temel ilkeye göre gerçekleştirilmelidir” dedi.
“BAKANLIK SORUNLARI ÇÖZMEKLE GÖREVLİDİR”

banner625
Türkiye’de ve özellikle Adana’da çevrenin oldukça kirlendiğinin tüm çıplaklığıyla gözler önünde durduğunu belirten Tümer, “Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havası temiz. Adana ise hava kirliliğini en yoğun yaşayan iller arasında 3. sırada yer alıyor. Yine gürültü kirliliği haritasında Adana’nın birinci olduğunu görüyoruz. Sağduyulu, toplumu, ülkesini seven TMMOB ve Çevre Mühendisleri gibi örgütlü birliklere toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkması gerekiyor. İlgili bakanlık açıklanan verileri yalanlamak yerine belirlenen sorunları çözmekle görevlidir. Çevremizi ancak bu şekilde gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarabiliriz. Çevre, atalarımızdan kalan miras değil geleceğimize bırakacağımız emanettir. Herkesten samimi çalışmalar bekliyoruz” dedi.

“YILDA, 30 BİNE YAKIN İNSAN ÖLÜYOR”
Hava, çevre ve gürültü kirliliğinin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret eden Tümer, kirliliğin her geçen gün arttığını, kirliliğe bağlı olarak gelişen hastalıkların da aynı oranda artış gösterdiğini dile getirdi. Uzmanların açıklamalarına göre hava kirliliğinin ölüm sebebi olarak geçmese de akciğer, kalp ve sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri olduğunun kanıtlandığını, astım, kronik bronşit, kalp krizi, kalp yetmezliği ve solunum yolları enfeksiyonu gibi hastalıkların oluştuğunu anımsatan Tümer, Türkiye’de bu nedenlerle yılda 30 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini söyledi. 
YILMAZ, TEŞEKKÜR ETTİ
Ziyareti için Tümer’e teşekkür eden ve hazırladıkları ‘Hava Kirliliği Raporu’nu takdim eden Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan ise doğanın ve çevrenin korunmasına yönelik yaptıkları bilimsel çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz