GÜNCEL:
ÇÜ Eczacılık Fakültesi Herbaryumunda 2 Bine Yakın Bitki Örneği Var

Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serpil Demirci Kayıran, ÇÜ Eczacılık Fakültesi bünyesinde kurulan ve bölgemiz için büyük öneme sahip herbaryum hakkında bilgi verdi. Herbaryumu, Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Biriminin alt yapı desteği ile 2015 yılında kurduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Demirci, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Doğa Grubu ile Çukurova Üniversitesi’nin 2013 yılından beri ortaklaşa yürüttüğü “Torosların Nadide Çiçekleri” projesi bünyesinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda bugüne kadar 2000’e yakın bitki örneğinin toplandığını söyledi. Bu bitkilerin Adana ve çevresinden toplanarak, kurallara uygun bir şekilde kurutulup, kartonlara alınarak Çukurova Üniversitesi Herbaryumuna yerleştirildiğini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Demirci bu çalışmanın bölge için önemli olduğunu söyledi. 

 Danışma ve Dökümantasyon Merkezi.

Herbaryumun preslenerek kurutulmuş, suyu alınarak düzleştirilmiş bitki örneklerinin belli bir sistematik düzenle yerleştirildiği ve içinde bu örneklerle bilimsel çalışmaların yapıldığı bir bitki müzesi olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Demirci, Herbaryumun başta Eczacılık olmak üzere Biyoloji, Ziraat, Tıp ve diğer değişik alanlarda çalışacak kişiler için bir danışma ve dökümantasyon merkezi olarak hizmet verdiğini, sistematik botanik, flora ve vejetasyon çalışmalarının yoğun olarak herbaryumlarda yapıldığını ifade etti.  

Adana’nın Tıbbi Ve Aromatik Bitkilerinin Koleksiyonu Oluşturuldu.

Çukurova Üniversitesi bünyesinde Eczacılık Fakültesine ait herbaryumun kurulmasının Adana’nın tıbbi ve aromatik bitkilerinin koleksiyonunun oluşturulması açısından oldukça önemli olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Demirci şunları kaydetti;

“Ornithogalum adanense (Adana Akyıldızı) ve Muscari mcbaethianum (Tufanbeyli sümbülü) ve birçok Adana’ya özgü (endemik) olan nadir bitki örnekleri herbaryumumuzda muhafaza edilmektedir. Bereketli topraklara sahip Çukurova Bölgesi, bitki çeşitliliği açısından çok zengin popülasyonlara sahip önemli bitki alanlarını bünyesinde barındırmaktadır. Adana’da da doğal olarak 2.500 bitki türü yetişmektedir. Bunlardan bir çoğu tıbbi ve aromatik bitkiler dediğimiz, halk arasında tedavi amacıyla kullanılan veya ilaç olma potansiyeli taşıyan bitkilerdir. Bu bitkilerin toplanarak herbaryum örneği haline getirilmesi, öncelikle bu tıbbi bitki türlerinin tanınmasını ve korunmasına yönelik farkındalığın artırılmasını, aynı zamanda da örneklerin oluşturulan herbaryum ile korunma altına alınmasını sağlamış olacaktır. Ayrıca Torosların bitkileri, bir Bitki Müzesinde toplanmış olacak. Fakültemizde kurulan herbaryum ile fakültemizin önemli bir anabilim dalı olan “Farmasötik Botanik Anabilim Dalı” derslerinde öğrencilerimize eğitim-öğretim materyali sağlanabilecektir. Bu herbaryum, bitki ile irtibatlı çalışmalar yapan yerli ve yabancı tüm araştırmacılara ve öğrencilere bir referans ve danışma merkezi olarak hizmet vermesi açısından avantaj sağlayacaktır.” 

Tedavi Amaçlı Kullanılan Tıbbi Bitkilerin Sayısı 20.000 Civarında

İlaç etken maddelerinin bitkisel ve hayvansal droglardan elde edildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Demirci, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarına göre tedavi amaçlı kullanılan tıbbi bitkilerin sayısının 20.000 civarında olduğunu, gelişmiş ülkelerde reçeteli ilaçların yaklaşık % 25’inin ise bitkisel kökenli etken maddelerden oluşturulduğunu açıkladı.  

Türkiye’de Tıbbi Olarak Kullanılan Bitki Türü Sayısının 500. 

Türkiye’de tıbbi olarak kullanılan bitki türü sayısının 500 kadar olduğuna da değinen Yrd. Doç. Dr. Demirci bunlardan yaklaşık 200 tıbbi ve aromatik bitkinin ihraç potansiyelinin olduğu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Demirci, “Çiçekli bitkilerden sadece %15’i üzerinde fitokimyasal ve farmakolojik araştırmalar yapılmıştır. Fakültemiz herbaryumunun ülkemiz tıbbi ve aromatik bitkileri ile çalışmak isteyen tüm araştırmacılara bir referans kaynağı olmasını amaçlıyoruz.” dedi.  

Anahtar Kelimeler
Eczacılık
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner529

banner528

Eczacılara Hukuki Sorumluluklarını anlatıldı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başmüfettişi Leyla Kirazoğlu Salık, Adanalı eczacılarla bir araya gelerek...

Haberi Oku